12. SportAccord Kongresi

12. SportAccord Kongresi
IOC Yönetim Kurulu Üyesi ve TMOK Başkanı Erdener:

ANTALYA (AA) - İLKNUR ÇETİNBAŞ - Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, "12. SportAccord Kongresi'nde yapılacak IOC İcra Kurulu Toplantısı'nda çok geniş yelpazeye dağılan bir kararlar silsilesi olacağını söyleyebilirim" dedi.

Erdener, Antalya'nın Belek beldesinde devam eden kongreyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, kongrenin çok yönlü bir program olduğunu ve uluslararası federasyonların genel kurul toplantılarına ev sahipliği yapacağını belirtti. Erdener, "Bunların yanında diğer toplantılar, paneller, tartışma programları ve sergi alanlarındaki etkinliklerle SportAccord Kongresi, yılda bir kez yapılan sporun en büyük gösterisi niteliğini taşıyor" diye konuştu.

 

- "Kongrenin önemini fark eden az sayıda yerli kuruluş..."

 

Türkiye'nin, SportAccord Kongresi'ne ilk kez ev sahipliği yaptığını belirten Erdener, şu ifadeleri kullandı:

"Kongreyi oldukça iyi bir organizasyonla gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Kongrenin, Türkiye'deki spor etkinliklerini, altyapısını tanıtma bakımından ne kadar büyük önem taşıdığını fark eden az sayıda yerli kuruluş, kendilerini uluslararası alanda tanıtma fırsatı bulacaklar. Fakat fark etmeyenler ve bu tanıtımı daha sonraki toplantılarda yapmak isteyenler, bunu çok daha pahalıya, Türkiye'den çok uzak ülkelerde yapmak durumunda kalacaklar." 

"SportAccord Kongresi, Türk sporu açısından farklı bir başlangıç oldu" diyen Erdener, sözlerini şöyle sürdürdü:

"12. SportAccord Kongresi'nin, Türkiye'nin spor potansiyeli ile yarışmalara, kamplara ve değişik çalışma programlarına ev sahipliği yapma kabiliyetini sergilemesi açısından bulunmaz bir fırsat. IOC İcra Kurulu Toplantısı, burada yapılacak en önemli toplantıların başında geliyor. Bu toplantıda sporun yönetim biçimiyle ilgili kararlar alınabildiği gibi özellikle doping ve sporcu sağlığıyla ilgili konuları da içeren yeni yaptırımların getirilmesi söz konusu olabiliyor. Bu yıl çok geniş yelpazeye dağılan bir kararlar silsilesi olacağını söyleyebilirim."

 

- "AA'nın resmi medya ortaklığından son derece mutluyum"

 

IOC Başkanı Thomas Bach'ın, dopinge karşı yaklaşımının son derece katı ve hiçbir şekilde tolerans içermeyen bir yaklaşım olduğunu dile getiren Erdener, "1 Ocak 2015'ten itibaren dopingle ilgili hem cezalar hem de cezaların kapsamı çok artacak. Artık spor yapan ve yaptıran herkes bilmeli ki dopinge hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecek" diye konuştu. 

Erdener, daha önce gündeme gelen hapis cezası gibi yaptırımlarla ilgili ise "Bu tip cezaları içeren kararlar, IOC'nin tek başına alabileceği kararlar değil. Hapis cezası gibi durumlarda işin boyutu başka organizasyonların da katılmasını zorunlu kılıyor. Bunlar gelecekte tartışılacak konular" şeklinde görüş belirtti. 

Erdener, "AA'nın resmi medya ortaklığından, ekip olarak bu önemli toplantıyı takip etmesinden, yerli ve yabancı abonelerine ulaştırıyor olmasından son derece mutluyum" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com