12. SportAccord Kongresi

12. SportAccord Kongresi
ARISF Başkanı Chiulli:

ANTALYA (AA) - Uluslararası Spor Federasyonları Birliği (SportAccord) tarafından düzenlenen 12. SportAccord Kongresi, Antalya'nın Belek beldesinde sürüyor. 

Susesi Luxury Resort Otel'deki organizasyonun ikinci gününde Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınan Uluslararası Spor Federasyonları Birliği'nin (ARISF) genel kurul toplantısı yapıldı.

Toplantıya SportAccord Başkanı Marius Vizer, ARISF Başkanı Rafaele Chiulli, WADA (Dünya Dopingle Mücadele Ajansı) Başkanı "Sir" unvanlı Craig Reedie ve üye 34 branşın federasyon temsilcileri katıldı. 

Vizer, genel kurulda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, organizasyon sayesinde federasyonlar arasında iletişimin güçleneceğine inandığını söyledi.

Chiuli ise IOC tarafından tanınmaları için uzun bir süreç geçtiğine değinerek, "İki organizasyonun iş birliği içinde çalışması, alınan kararların etkisini artıracak" dedi.

Olimpiyat oyunlarına ilginin daha da artmasını istediklerini kaydeden Chiuli, bunun için yeni çalışmalar yapacaklarını ve finansal yönden güçlenmeleri gerektiğini açıkladı.

WADA Başkanı Reedie de dopingin tamamen engellenmesi için ARISF ile güçlerini birleştirerek daha da kuvvetlendiklerini ve ortaklaşa alınacak yeni önlemler sayesinde temiz sporcuların haklarının daha iyi korunacağını ifade etti.

Dopingin sporun önündeki en önemli tehdit olduğunu vurgulayan Reedie, "Dopingli sporcular kendi sağlıklarını tehlikeye atıyor ve sporun ruhuna aykırı davranıyorlar. Bunu engellemek için eğitim ve farkındalığı arttırmamız şart" değerlendirmesinde bulundu.

 Hükümetlerle daha fazla iş birliği yapmak istediklerini aktaran Reedie, bu sayede dopinge karşı mücadelelerinin daha da güçleneceğini vurguladı.

 

- Açılış töreni yarın

12. SportAccord Kongresi'nin açılış töreni, üst düzey yetkililerin katılımıyla yarın yapılacak.

Kongrenin açılış konuşmasını, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yapacak. Açılışta, IOC Başkanı Thomas Bach, IOC Yönetim Kurulu Üyesi ve (​Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi) TMOK Başkanı Uğur Erdener ile SportAccord Başkanı Marius Vizer de konuşacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com