12. SportAccord Kongresi

12. SportAccord Kongresi
IOC Başkanı Bach:

ANTALYA (AA) - Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, sporun yeni bir rekabetle karşı karşıya olduğunu belirterek, "İnsanları spor yapmaya teşvik etmeliyiz" dedi.

Antalya'nın Belek beldesindeki Susesi Luxury Resort Otel'de devam eden 12. Uluslararası Spor Federasyonları Birliği (SportAccord) Kongresi'nin açılış töreninde konuşan Bach, gençlerin gelişen teknoloji sayesinde spordan giderek uzaklaştığını ifade etti. Bach, "İnsanları spor yapmaya teşvik etmeliyiz. Bu uzun vadede sporun ve hepimizin geleceği için önemli. Bizim için tek hedef sporun tüketilmesi olamaz. Spora katılım gereklidir. Tıpta ve bilimde, performans gelişimi ve sağlığın korunması konusunda gelişmeler var. Ancak yanlış ellerde bu gelişmeler sporcuların dürüstlüğüne bir tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır" diye konuştu.

"IOC temiz sporcular için 20 milyon dolarlık fon oluşturdu" diyen Bach, dopingle mücadelede somut adımlar attıklarını ve bu konuda taviz vermeyeceklerini ifade etti.

IOC olarak dopingle mücadelede aktif olduklarını vurgulayan Bach, "20 milyon dolarlık fon kurarak temiz sporcular için girişim başlattık. Dopinge karşı araştırmalar için 10 milyon dolar ayırdık. Diğer 10 milyon ise bununla ilgili yolsuzlukların önlenmesinde kullanılacaktır" ifadelerini kullandı. 

 

-TMOK Başkanı Erdener

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener de dünyanın en önemli spor organizasyonlarından SportAcccord Kongresi'nin Antalya'da düzenlenmesinden gurur duyduklarını belirtti.

Erdener, "Türkiye'nin 76 milyonluk dinamik nüfusuyla böyle önemli organizasyonlara ev sahipliği yapması çok önemli. Antalya sahip olduğu turistlik tesislerle buna hazır olduğunu gösterdi" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de sporun son 10 yılda önemli gelişmeler gösterdiğini hatırlatan Erdener, "Bu sayede ulusal ve uluslararası arenada önemli organizasyonlar ülkemizde yapılmaya başlandı. SportAccord Kongresi'nin Belek'te düzenlenmesi de bunu gösteriyor" diye konuştu.

Türkiye'nin bu denli önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam etmesi gerektiğini kaydeden Erdener, "Ülkemizin adını ulusal ve uluslararası arenada duyurmaya devam etmek istiyoruz" dedi.

 

-"Herkesle işbirliği yaparak sınırları aşmak zorundayız"

SportAccord Başkanı Marius Vizer ise spor kültüründe gelişme kaydetmek zorunda olduklarını söyledi.

Türk milletine misafirperverliğinden dolayı teşekkürlerini sunan Vizer, "Sınırları aşmak zorundayız. Bunun için de herkesle işbirliği yapmak durumundayız. Ancak bu şekilde spor kültüründe aşama kaydedebiliriz. Sporda dürüstlük konusunda toplumda bir bilinç oluşturmalıyız" ifadelerini kullandı.

Açılış töreninde, "Akdeniz Güneşi" isimli folklör dans grubu gösteri sundu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com