12. SportAccord Kongresi

12. SportAccord Kongresi
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

ANTALYA (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 12. SportAccord Kongresi'ne ilişkin, "Kongre, somut bir adımlar atmaktan ziyade, o somut adımların altyapısını oluşturmak ve fikir alışverişinde bulunmak için son derece elverişli bir ortam oldu" dedi.

Kılıç, Antalya'nın Belek beldesinde süren kongrede, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dünyanın en önemli spor organizasyonlarından birine ev sahipliği yaptıklarını belirterek, "2003 yılında başlayıp farklı yerlerde toplanan kongre, bu yıl ülkemizde düzenleniyor ve katılım oldukça yüksek. Şu ana kadar konuştuğum herkes, ülkemizin gösterdiği misafirperverlikten çok memnun" ifadelerini kullandı.  

Kongrenin, kendileri için sportif açıdan büyük bir fırsat olduğunu kaydeden Kılıç, "Tüm spor camiası ile doğrudan temaslarda bulunma şansımız oldu. Fikir alışverişlerini aracı olmadan doğrudan yapma fırsatı bulduk. Karşılıklı beklentiler gündeme getirildi. Sporu, sporun altyapısını, sporcu sağlığını, sporun geleceğini, gençlerimize nasıl daha iyi sahip çıkabileceğimizi ve onların önünü nasıl daha iyi açabileceğimizi konuştuk. Çok verimli geçtiğini söyleyebilirim" yorumunda bulundu.

 

-"Bizim de tecrübeli olduğumuz alanlar var"

"12. SportAccord Kongresi, somut adımlar atmaktan ziyade, o somut adımların altyapısını oluşturmak ve fikir alışverişinde bulunmak için son derece elverişli bir ortam oldu" diyen Kılıç, şöyle devam etti:

"Herkes farklı fikirler ortaya koyuyor. Bakanlık olarak, hem organizasyon, hem de sportif anlamda uluslararası alandaki temsilimizi nasıl arttırabileceğimiz ile ilgili ciddi çalışmalar içindeyiz. Tabi bu noktada onların çok yüksek tecrübeleri var. Bizim de tecrübeli olduğumuz alanlar var. Farklı fikirlerin bir araya geldiği müzakerelerden doğabilecek farklı çalışmalar içinde olunabilir."

 

-"2020 adaylık süreci geride kaldı"

2020 Olimpiyatları ile ilgili adaylık sürecinin sona erdiğini kaydeden Bakan Kılıç, "Bu süreçte bir tecrübe edindik. Bu tecrübelerin yanı sıra uluslararası camia da bizim bazı noktalarda ne kadar güçlü olduğumuzu görmüş oldu" dedi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) yetkilileri ile temaslarında bu konuyla ilgili paylaşımlarının olduğunu dile getiren Kılıç, "Ancak biz şu anda 2016 ve 2020 Olimpiyatları ile ilgili olarak, ülkemizin yüksek sayıda sporcu ile katılımı ve sporcularımızın orada temiz ve büyük başarılar elde etmesine odaklanmış durumdayız. Bununla ilgili çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

-"FIBA nezdindeki karşılığımızın çok olumlu olduğunu gördük"

Uluslararası federasyonların yetkilileriyle kurduğu temaslara değinen Akif Çağatay Kılıç, özellikle Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) nezdindeki karşılıklarının çok olumlu olduğunu gördüklerini söyledi.

2014 Bayanlar Dünya Basketbol Şampiyonası'na Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını ve diğer branşlarda da önemli organizasyonları almak için görüşmeler yaptıklarını anlatan Kılıç, şöyle konuştu:

"Dünya şampiyonasına ev sahipliği yapacak olmamızın yanı sıra bayan basketbol takımımızın gösterdiği performans ve genel anlamda basketbolda gösterilen gelişme FIBA nezdinde ciddi karşılık bulmuş. İşte biz bu tür çalışmaları arttırıp uluslararası görünürlüğümüzü arttırarak yolumuza devam edeceğiz." 

 

-"Azerbaycan'ın bizim için çok farklı bir önemi var"

Kongrede gerçekleştirdiği ikili temaslarda bazı ülkeler ve federasyonlarla işbirliği yapma noktasında paylaşımlarda bulunduklarını ifade eden Bakan Kılıç, "Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov ile gelecekte daha fazla işbirliği içinde olmamız gerektiği konusunda fikir birliğine vardık" diye konuştu.

Azerbaycan'ın kendilerinden bazı konularda tecrübe paylaşımı isteğinde bulunduğunu kaydeden Kılıç, şöyle devam etti:

"Biz sadece sportif faaliyet konusunda değil, aynı zamanda organizasyon anlamında da tecrübeli bir ülkeyiz. Bunun en iyi örneği bu kongre. Burada bulunan herkes çok mutlu. Azerbaycan gelecek yıl Avrupa Oyunları'nın ilkine ev sahipliği yapacak. Bu noktada bizden istedikleri paylaşımlar oldu. Azerbaycan'ın bizim için çok farklı bir önemi var. Kardeş ülkeyiz. Elimizden gelen tüm yardımı vermeye hazırız."

Aynı şekilde Katar'ın da benzer taleplerde bulunduğunu anlatan Kılıç, "Hepimizin birbirimizden öğrenecek tecrübelerimiz var. İşbirliğine her zaman açığız" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com