12. SportAccord Kongresi'nin ardından

12. SportAccord Kongresinin ardından
TMOK Spor Direktörü Alp Berker:

ANTALYA (AA) - İLKNUR ÇETİNBAŞ - Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Spor Direktörü Alp Berker, 12. SportAccord Kongresi'nde, 2020 Olimpiyat Oyunları adaylık sürecinde kuvvetlendirdikleri ilişkileri kuvvetlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Berker, Antalya'nın Belek beldesinde 6-11 Nisan tarihlerinde düzenlenen kongrenin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, kongrenin Türk sporu için çok önemli bir basamak olduğunu kaydetti.

Organizasyon sayesinde TMOK ve ulusal federasyonların, uluslararası kuruluşlarla ilişkilerinin arttığını ifade eden Berker, "TMOK Spor Direktörü olarak benim yapmaya çalıştığım şey de bu. 2020 Olimpiyatları adaylığı sürecinde bunun için çok emek sarf ettik. Kongrede ise bunu pekiştirmenin yanı sıra yeni ilişkiler de kurduk" diye konuştu.  

Türkiye'nin organizasyon konusunda iyi olduğunu ancak sporcu sayısında çok geride kaldığını anlatan Berker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her zaman 74 milyonluk bir ülke olduğumuzdan bahsediyoruz ama gerek olimpiyatlarda gerekse Avrupa ve dünya şampiyonalarında yer alan sporcu sayımız çok az. Hele iş bir de madalya almaya gelince bu sayı iyice azalıyor."  

 

- "Türkiye çok büyük bir pazar"

"Bizim bundan sonra yapmamız gereken sporcu sayımızı ve kalitemizi artırmak" diyen Berker, "Öncelikle çocukları spora başlatıp devam ettirmek gerekiyor. Sporu nasıl sevdirebiliriz, nasıl yayabiliriz? Bunu düşünmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Uluslararası federasyonların, kendi branşlarını dünyaya yaymak için uğraştıklarını kaydeden Berker, "Türkiye onlar için genç nüfusuyla çok büyük, bakir bir pazar. Burada yapabilecekleri çok şey, kazanabilecekleri çok sporcu var" dedi.

 

- "Bırakın çocuklar terlesin"

Türkiye'nin nüfusuyla sporcu sayısının çok orantısız olduğunu dile getiren Berker, şöyle devam etti:

"Altyapı istediğimiz boyutta değil. Çocuklarımız hareketsiz. Annelere sesleniyorum, artık 'koşma terlersin' lafını bıraksınlar. Çocuklarımıza koşmanın iyi olduğunu, terlemenin ise normal olduğunu öğretelim. Beden eğitimi derslerini boş bir ders olmaktan çıkaralım. Yapılan bir araştırmaya göre 5-10 yaş arası çocukların ortalama ömrü bizimkileri göre 5 yıl daha az. Bunun nedeni hareketsizlik. Çocuklarımıza bunu yapmaya hakkımız yok."

Berker, "Çocuklarımızı bir an önce harekete geçirmeliyiz. Bırakın çocuklar terlesin" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com