121 yaşında Türk oldu!

121 yaşında Türk oldu!
Türkistan'dan 58 yıl önce Türkiye'ye göç eden 121 yaşındaki Gaışhıkaan Sıhıkaan, Türk vatandaşlığına geçti.

Dünya'nın en yaşlı insanlarından biri olarak gösterilen Sıhıkaan, ufak tefek rahatsızlıklarının dışında oldukça sağlıklı olduğunu ifade etti. Anadili Kazak Türkçesi ile konuşan Sıhıkaan, kendisi gibi Kazak göçmeni olan bakıcısı Arife Eken, aracılığıyla yaptığı açıklamada, Türkistan'daki Tanrı Dağları'nın kuzey eteklerinde Erenkabırga Bölgesi'nde, 1890 yılında dünyaya geldiğini, yarım asır burada yaşadığını söyledi. Bir evlilik yaptığını, 5 çocuğu olduğunu belirten Sıhıkaan, 1940 yılında önce Pakistan, ardından da Hindistan'a göç etmek zorunda kaldıklarını anlattı. Eşi ve çocuklarının Hindistan Haydarabat kentinde salgın hastalık nedeniyle öldüğünü kaydeden Sıhıkaan, 13 yıl daha bu kentte kaldığını kaydetti.

1953 yılında Kazak Türkleri'nin yoğun olarak yaşadığı Salihli'nin Kurtuluş Mahallesi'ne yerleştiğini ifade eden Sıhıkaan, ufak tefek rahatsızlıklarının dışında oldukça sağlıklı olduğunu, bu yaşa kadar gelmesinin ve sağlıklı kalabilmesinin sırrını ise düzenli beslenme olarak açıkladı. Sıhıkaan, yaşamı boyunca kımızlı çay, et, tereyağı ile etin kaynatılmasıyla yapılan 'sorpa' adı verilen bir tür çorba tükettiklerini söyledi. Yaşlı kadın, Türkiye'de mutlu olduğunu ancak ana vatanını hiçbir zaman unutmadığını da kaydetti.

MADDİ DURUMU KÖTÜ


Sıhıkaan'ın bakıcısı Arife Eken, dünyanın en yaşlı kadını olarak bilinen Sıhıkaan'ın bakımını, aynı sokakta oturuyor olmaları nedeniyle 6 aydır kendisinin üstlendiğini belirtti. Maddi durumu iyi olmayan yaşlı kadının evinde bir çok eksik bulunduğuna dikkati çeken Eken, "Üç aydan üç aya aldığı yaşlılık maaşı dışında bir geliri yok. Şu yaz döneminde buzdolasına ihtiyacı var. Çoğu zaman onun yiyecek ve içeceklerimi de kendi evime götürüp, dolabımda muhafaza ediyorum. Kış yaklaşıyor ama bir sobası bile yok. Salihli Belediyesi bezlerini, hayırseverlerde diğer ihtiyaçlarını karşılıyor" dedi. Gençliğinde terzilik yapan Sıhıkaan'ın sabahları erken kalkmayı sevmediğini vurgulayan Eken, "Saat 10. 00 gibi uyanıyor, kahvaltı yapıyor. Üç öğün yemeğini getiriyorum. Bu kadını böyle bırakmaya vicdanım el vermedi" diye konuştu.

TÜM DUALARI O YAPIYOR

Dünya'nın en yaşlı insanlarından biri olmasının yanı sıra Kazak Türkleri'nin de en yaşlı bireyi olan Sıhıkaan'a, Kazaklar'ın dini ve milli bütün günlerde dua okutuluyor. Kazak Türkleri ise ona 'Tüm Kazak Türkleri'nin Büyük Annesi' anlamına gelen 'Apa' diye hitap ediyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com