122 yıl sonra yeniden

122 yıl sonra yeniden
Hatay’da 122 yıl önce gözlemlenen 3 kelebek türü kentte yeniden görüldü.

İklim özelliği ve zengin bitki örtüsüyle farklı kelebek türlerine ev sahipliği yapan Hatay'da, kentte en son 1890 yılında Fransız bir bilim adamı tarafından gözlemlenen 3 kelebek türü ile daha önce kaydedilmemiş 3 yeni kelebek türünün görüldüğü bildirildi.
 
Antakya Kelebek Gözlem Topluluğu Sözcüsü Ali Atahan, endemik bitki çeşitliliğinin çok fazla bulunduğu Hatay'ın kelebek zenginliği açısından da önemli bir konumda olduğunu kaydetti.
 
Her yıl topluluklarının sezonda gözlemler yaptığını ve yeni kelebek türlerini gözlemleyerek Hatay'ın kelebek zenginliği arasına yenilerini eklediklerini ifade eden Atahan, bu yıl 50 katılımcıyla etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Yaptıkları gözlemlerde kentte en son 1890 yılında Fransız bilim adamı Charles Delagrange tarafından Akbez Amanosları'nda yapılmış bir araştırmada bulunan ve 122 yıldan bu yana görülmeyen 3 kelebek türünü gözlemlediklerini vurgulayan Atahan, “Amanos Dağları'nın güney bölümünü oluşturan Kızıldağ'da mart ayında Karaağaç Nimfalisi (Nymphalis polychloros), temmuzda Aglais (Aglais urticae), eylül ayında ise Beyaz Kenarlı Karamelek (Hipparchia parisatis) adlı kelebek türleri yeniden gözlenerek fotoğraflandı. Bu türler, 122 yıldan bu yana Hatay'da gözlemlenmemişti. Topluluğumuz yaptığı çalışmayla bunları yeniden fotoğraflamış oldu” diye konuştu.
 
3 YENİ KELEBEK TÜRÜ
 
Hatay'ın biri endemik olmak üzere barındırdığı 147 kelebek türüyle Türkiye'nin zengin illerinden biri olduğunun altını çizen Atahan, bu yıl yaptıkları gözlemlerde ayrıca kentte daha önce gözlenmemiş üç türü daha listeye eklediklerini kaydetti.
 
Eşsiz coğrafik özellikleri ile Amanos Dağları'nın bölgenin kelebek zenginliği bakımından önemli bir rol oynadığını ifade eden Atahan, şu bilgileri verdi:
 
“Bu yıl ki gözlem çalışmalarımızda, ülke genelinde nadiren gözlemlenen ve esas dağılımı Kuzey Anadolu olan Karaağaç Sevbeni (Satyrium w-album), Orta ve Doğu Anadolu'da yaşayan tür olan Çokgözlü Lübnan Esmeri (Polyommatus alcestis) ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da dağılım gösteren Ağrı Esmer Perisi (Hyponephele wagneri) türlerini ilk defa gözlemledik.
 
Hatay, biri endemik olmak üzere barındırdığı 147 kelebek türü ile Türkiye'nin zengin illerinden biridir. Eşsiz biyo coğrafik özellikleri ile Amanos Dağları bu zenginlikte önemli bir rol oynuyor. Antakya'nın hemen kuzeybatısında yer alan Kızıldağ, barındırdığı 100'e yakın kelebek türüyle Amanos Dağları'nın en zengin bölgesini oluşturur. Bunun yanı sıra Kırıkhan-Hassa bölgelerini kapsayan bozkırlar, Asi ırmağı havzası ve Samandağ-Yayladağı arasında kalan Ziyaret Dağları ilimizin kelebek zenginliğine önemli katkı sağlıyor.”
 
Mustafa Kemal Üniversitesi Biyoloji Bölümü işbirliğiyle gözlem çalışması yaptıklarını dile getiren Atahan, TÜBİTAK desteğiyle yürüttükleri projenin bu alanda ilk olduğunu kaydetti.
 
Proje sonunda katılımcılara sertifika verildiğini bildiren Atahan, 2 hafta süren arazi çalışmalarında 81 kelebek türünün gözlemlendiğini ve fotoğraflandığını sözlerine ekledi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com