125 ülke arasında 11'inci olduk!

125 ülke arasında 11'inci olduk!
Türkiye, yaratıcı ürün ihracatında 125 ülke arasında 11'inci sıraya yükseldi.

Bu kategoride ABD, Alman, İspanya gibi ülkeleri geride bırakan Türkiye, şirket kurmak için harcanan gün sayısında da 3'üncü durumda.
 
Dünya Melek Yatırımcılar Birliği'nde Türkiye'yi temsil eden Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı Baybars Altuntaş, Küresel İnovasyon Endeksi'ne göre Türkiye'nin “yaratıcı ürün ihracatı''nda 125 ülke arasında 11'inci sırada yer aldığını bildirdi. “Yaratıcı Zeka Karnesi'' olarak da nitelendirilebilen bu endekste ABD'nin 27, Almanya'nın 35, İspanya'nın 37'nci sırada yer aldığını ifade eden Altuntaş, “Girişimcilerimiz dev ekonomilerin girişimcilerine açık ara fark atmış durumda'' diye konuştu.

Rekabette 13'üncüyüz

Baybars Altuntaş, Türkiye'nin 2011 yılında Küresel İnovasyon Endeksi sıralamasında 125 ülke arasında 65'inci sırada yer aldığını söyledi. Raporun alt başlıklarına bakıldığında Türkiye'nin ekonomiyle ilgili olan kısımlarda çok iyi durumda olduğunu belirten Altuntaş, şu bilgileri verdi: “Bir şirket kurmak için harcanan gün sayısında Türkiye, ABD ile birlikte 3'üncü sırada. Yani ABD'yi yakalamış durumdayız. Kredi bilgisinin şeffaflığında dünyada 25'inci sıradayız. Borsada işlemgören hisselerin GSYİH'ye oranında da dünyada 28'inci sıradayız. Yerel rekabetin yoğunluğunda 13'üncü sıradayız. Yani çok fazla rekabet var. ış ortamıyla ilgili olarak şirketlerin finanse ettiği araştırma ve geliştirme çalıştırmalarında da 25'inci sıradayız. Yaratıcı hizmet ihracatında da dünyada 21'inciyiz.'' Altuntaş'ın verdiği bilgiye göre, yaratıcı ürün ihracatında birinci sırada Hong Kong yer alıyor.
 
Facebook'a 'melek' destek

 
ABD'de 270 bin yatırımcının 26 milyar dolar, Avrupa Birliği'nde 75 bin yatırımcının 4 milyar euro ciroya ulaştığı ''Melek Yatırımcılık'' sistemi, Baybars Altuntaş başkanlığında Türkiye'de teşkilatlandı. Melek yatırımcı sistemi, Facebook, Amazon, Apple gibi iş fikirlerinin hayata geçmesini sağladı.

 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com