128 savcının görev yeri değişti

128 savcının görev yeri değişti
Türkiye genelinde 128 Cumhuriyet başsavcısı ile Ankara idare mahkemelerindeki 54 hakimin görev yeri değişti.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, ''HSYK'nın üye yapısı değiştikten sonra Ankara'daki idare mahkemelerinde görev yeri değişen hakim sayısına'' ilişkin soru önergesine yazılı yanıt aldı.

Ergin, Ankara'da bir bölge idare mahkemesi başkanı, 18 bölge idare mahkemesi üyesi, 23 idare ve vergi mahkemesi başkanı, 69 idare mahkemesi üyesi, 26 vergi mahkemesi üyesi olmak üzere toplam 137 idari hakimin görev yaptığını belirtti.

Danıştayın daire sayısının artırılması nedeniyle bölge idare mahkemesi başkanı, üyeleri ve mahkeme başkanları arasından Danıştaya üye seçilenler bulunduğunu anımsatan Ergin, bu nedenle bölge idare mahkemesi başkanlığı, bölge idare mahkemesi üyelikleri ve mahkeme başkanlıklarında boşalmalar olduğunu ifade etti.

Danıştayın iş yükü, daire sayısının artırılması ve Danıştay Başkanlığının bu konudaki talepleri sonrasında Danıştaya 63 tetkik hakimi ve 20 savcı atandığını belirten Ergin, Anayasa Mahkemesinin talepleri dikkate alınarak da Anayasa Mahkemesine 13 raportör atandığını vurguladı. (NSK)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com