14 araç daha akıllı bilet sistemine dahil oldu

14 araç daha akıllı bilet sistemine dahil oldu
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, kent merkezinde toplu ulaşım hizmeti verilen özel halk otobüslerinden 14'ü ile belediyeye ait 4 aracın yeni akıllı bilet sistemine geçtiğini bildirdi.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, kent merkezinde toplu ulaşım hizmeti verilen özel halk otobüslerinden 14'ü ile belediyeye ait 4 aracın yeni akıllı bilet sistemine geçtiğini bildirdi.

KÜTAHYA - İça, yaptığı yazılı açıklamada, Belediye Encümeninin son toplantısında akıllı bilet sistemi hakkında değerlendirmelerde bulunduklarını belirtti.
''Özel halk otobüslerinden 14 aracın yeni akıllı bilet sistemine dahil olduğunu, bunun dışında belediyemize ait 4 aracın da yer aldığını tespit ettik'' diyen İça, Eskişehir Bölge İdare Mahkemesinin akıllı bilet sisteminin belediyece yürütülmesine karar verdiğini anımsattı.
İça, özel halk otobüslerinin çoğunun yeni sisteme geçmediğini ifade ederek, şunları kaydetti:
''Özellikle halk otobüslerinin, yaşlı, engelli ve diğer kişiler dahil olmak üzere bileti olmasına rağmen insanlık dışı bir muamele yaparak onları araçtan indirdiklerini ve bu şekilde tepkilerini ortaya koydukları yönünde şikayetler aldık. Bir devlet kurumu olarak tabi ki şikayetleri ilgili mercilere ilettik. Bunun sonucunda halkımız 14 kişilik grubun yetersiz olduğunu belirterek, her hatta belediye otobüslerinin bulunmasını istedi. Belediye Meclisimizden aldığımız karar doğrultusunda 80 araçlık alım yetkimiz var. Bu konuyu tekrar görüştük ve Encümenimizde aldığımız karar, her hatta gidiş ve dönüş olmak üzere karşılıklı 2 araç ve İdare Mahkemesinin kararı doğrultusunda mesafeye göre ücretlendirme ve mesafeye göre ringlerin oluşturulabileceği şeklindeki yetkiye istinaden 2 de ring hattı kurulmuştur. Bunlardan biri Zafertepe Mahallesi'nden, Vazo, Otogar civarları, diğer hat ise mevcut istasyonundan üniversiteye kadardır. Toplam 38 araç olacaktır. 38 araçtan 4'ünü aldığımız için geri kalan 34 aracın alımına karar verip Devlet Malzeme Ofisi, Hazine teşvik ve diğer işlemlere başladık.''

-ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN TALEPLERİ-

İça, 38 aracı tamamlamayı amaçlamadıklarını, ancak özel halk otobüslerinin yeni sisteme dahil olmaması halinde halkın mağduriyetini gidermek için yasaların kendilerine verdiği yetkiyi kullanacaklarını duyurdu.
Tüm otobüsçü esnafın yeni akıllı bilet sistemine geçerek vatandaşları mağdur etmemelerini istediklerine işaret ederek, şöyle devam etti:
''Esnafımızın bu uygulamadaki çekingenliğini bir an evvel atıp, sisteme dahil olmasının, ihale sürecinin esnafa ek kazançlar getirdiğini bilmesini istiyorum. Elde ettikleri kazançlar belediyenin kasasına girmemektedir. Dolayısıyla 'belediye parayı kendisi toplayıp da paraları geç öderse' gibi endişeler yersizdir. Esnafımızın baskı altına alınması, halkımızın mağdur edilmesi çok büyük sıkıntılara sebep olmaktadır. Üniversite öğrencilerimiz de taleplerini dile getirmektedir. Kartlarında mevcut olan kontörlerini kullanmaktan başka çareleri olmadığını, 1 hafta sonra okulların tatil olacağından bu mevcut kontörleri ulaşımda kullanmak istediklerini belirtmişlerdir. İdaremiz de ilgili kararları mutlaka gözden geçirip alacaktır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com