14 Kişi Dağa Dönüyor!

14 Kişi Dağa Dönüyor!
Demokratik Açılım kapsamında Kandil ve Mahmur'dan Türkiye'ye gelenler geri dönme kararı aldı..

Demokratik Açılım kapsamında Kandil ve Mahmur'dan Türkiye'ye gelişleri büyük tartışmalara neden olan grup üyeleri geri dönüyor. Kararın alınmasının ardından, gelen 34 kişiden 14'ü bugün geri döndü.

PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Türkiye'ye gelen Kandil ve Mahmur grupları soruşturma ve tutuklamalar nedeniyle geri dönüş kararı alırken grup üyeleri sınırı geçerek Mahmur Kampı'na döndü.

Kandil ve Mahmur grupları üyeleri Türkiye'de baskı, soruşturma ve tutuklamalarla karşı karşıya kaldıkları gerekçesiyle sınırın Irak tarafına geçti. 34 kişiden oluşan grup üyelerinin 3'ü Kandil'den olmak üzere 14 kişi sınırı geçerek Mahmur mülteci kampına yöneldi. Grubun saat 17.00 sıralarında Mahmur mülteci kampına varması bekleniyor.

6 Nisan 2010 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kendilerini "Barış Grubu" olarak tanıtan grubun üyesi 30 kişi hakkında 490 yıl hapis cezası istemiyle dava açtı. 16 Nisan 2010'da Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, grup üyesi Lütfü Taş'a "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşmasında 10 ay hapis cezası verdi. 1 Haziran'da ise grup sözcüsü Mehmet Şerif Gençdal, "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklandı.

15 Haziran'da Şırnak'ın Cizre ilçesinde pasaport başvurusu için karakola giden grup üyesi Emine Sığar, ifadesi olduğu gerekçesiyle Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 17 Haziran'da ise 17 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşmasında, Ayşe Kara, Abdullah Yaman, Caziye Kabul, Zehra Tunç, Sisin Yaman, Lütfü Taş, Elif Uludağ, Mustafa Ayhan, Nurettin Turgut ve Hüseyin İpek tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Cezaevi ve Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne götürüldü. Grup sözcüsü Mehmet Şerif Gençdal ise 17 Temmuz günü tahliye edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com