14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çalışkan “ Dünya Çiftçiler Günü “ nedeniyle yaptığı açıklamada “ Çiftçilerimizin üretimde yaşadığı sıkıntı bizleri ağır masrafların altına itmiştir “ dedi.

Yusuf Çalışkan, “ Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanan 14 Mayıs, Dünya Tarım Üreticileri Konfederasyonunun kuruluş yıldönümüdür ve dünya ülkelerinde bu gün dünya çiftçiler günü olarak kutlanır. 14 Mayıs Dünya çiftçiler günü pek çok kişi tarafından bilinmese de son yıllarda gerek yerel gerekse ulusal olarak çeşitli programlarla kutlanıla gelmekte, en azından bugün kapsamında düzenlenen seminer ve paneller ile çiftçilerimizin sorunlarına dair gündem oluşturularak dile getirilmektedir. Yurdumuzda geçen sene yaşamış olduğumuz kuraklık neticesi özellikle buğday rekoltemizdeki önemli düşüşler ve haliyle kalite düşmesi, özellikle ekmek fiyatlarında önemli artışlarla bizleri karşı karşıya getirmiştir. Çiftçilerimizin üretimde yaşadığı sıkıntı bizleri ağır masrafların altına itmiştir. İsraf malumunuz olduğu üzere kaynakların gereksiz yere harcanmasıdır.
Dinimizde de yeri önemlidir. İsrafın her türlüsü kötüdür. Özellikle gıda da ki israf çok büyük boyutlardadır. Küçük bir örnek vermek gerekir ise ülkemizde yapılan hesaplara göre her yıl 4 milyar civarında ekmek israf edilmektedir. Dünyamızda o kadar çok aç insan varken bu rakam gerçekten inanılmaz boyuttadır. Düşününüz ki bu sadece Türkiye için araştırma kuruluşlarınca tahminlenen rakamdır. Dünyadaki israfın boyutunu ve buna karşılık pek çok Afrika ülkesinde ve diğer ülkelerdeki aç insanları düşününce olayın vahameti ve önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır “ dedi.
Çalışkan, soframızdaki gıdayı bizlere temin eden, üreten, gecesini gündüzüne katan çiftçimiz elbet teki bir günden daha fazla değer verilmeli ve onların üretim yapabilmeleri için sürekli olarak üretimlerine destek verilmeli ve ürünleri değerinde alıcı bulunması sağlanmalıdır. Buradan tüm bölgemiz çiftçilerinin Dünya Çiftçiler gününü kutlar, sevgilerimi ve şükranlarımı sunarım “ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com