14. Uluslararası Doha Forumu

14. Uluslararası Doha Forumu
Katar Dışişleri Bakanı el Attiye:

DOHA (AA) - Katar Dışişleri Bakanı Halid el-Atıyye, "Suriye'deki krizin bu kadar uzun sürmesine, şüphesiz uluslararası toplum ve kanunların bu acıya son vermedeki başarısızlığı neden oldu" dedi.

Demokrasi, insan hakları, medya, bölgesel istikrar konularının lider, siyasetçi ve analistler tarafından değerlendirileceği 14. Uluslararası Doha Forumu başladı.

Forumun açılış törenine, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Katar Başbakanı Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi bin Abdullah, eski Tunus Başbakanı Hamad el-Cibali'nin yanı sıra bölgesel ve uluslararası birçok eski siyasetçi katıldı. 

Katar Dışişleri Bakanı Halid el-Atıyye, forumun açılışında yaptığı konuşmada, "Suriye'deki krizin bu kadar uzun sürmesine, şüphesiz uluslararası toplum ve kanunların bu acıya son vermedeki başarısızlığı neden oldu" dedi. 

Atıyye, uluslararası topluma özellikle de ABD'ye, İsrail-Filistin meselesinde barışı getirmek için baskı uygulayarak tüm bölgede istikrarsızlığa neden olan çatışmalara son vermesi çağrısında bulundu.

Uluslararası sistemi "çifte standart" uygulamakla suçlayan Atıyye, şunları söyledi:

"Uluslararası meşruiyet kazanmış etkin bir gücün yokluğunda, uluslararası sistem çifte standartlarla sürmeye devam edecektir. Uluslararası sistemi seçicilik ve çifte standarttan arındırmak için samimi ve sıkı bir şekilde reformlar üzerine çalışmalıyız. Bu da ancak uluslararası kanun ve yaptırımların, dünya barışının sağlanması ve korunması için uygulanmasına bağlıdır."

Suriye halkının acılarını sona erdirmenin kendi sorumlulukları olduğunu dile getiren Attiye, şunları kaydetti:

"BM Güvenlik Konseyi'nin, aldığı kararları uygulama sorumluluğu var. Özellikle Suriye rejiminin, uluslararası yasaları hiçe sayarak halkını zehirli gazlarla sistematik ölüme ve yerlerinden etmeye sürüklemesini durdurmalı. Buradaki halklar canlarını iyi yönetim, özgürlük ve onurları için verdiler. Bu halk için yapılan işbirliği, devrimlerin getirdiği olumsuz etkilere karşı koymak için özellikle şimdi başlamalı."

Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Amado Boudou, Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı Abdurrahman el-Sadık el-Mehdi, eski Arnavutluk Devlet Başkanı Recep Kemal Meydani ve eski Fransa Başbakanı Dominique de Villepin de açılış konuşmaları yaptı. 

14. Uluslararası Doha Forumu ve "Ortadoğu Ekonomisinin Zenginleştirilmesi Konferansları", çarşamba gününe kadar sürecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com