1400 yıldan daha fazla ısındı

1400 yıldan daha fazla ısındı
ABD'de küresel çapta yapılan bir araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre dünya şimdi, bundan önceki 1400 yıldan daha sıcak.
Colombia Üniversitesi teryüzü Enstitüsü tarafından hazırlanan bir raporda küresel ısınmanın geldiği durum çarpıcı rakamlarla ortaya serildi. Araştırmada 1971 ile 2000 yılları mercek altına alındı. Uzmanlara göre bu dönemde artan sıcaklık geçmiş 1400 yılda yaşanmadı. 
 
Natural Geoscience dergisinde yayımlanan araştırmada enstitüsü dünya çapında ağaç çizgileri, mağara formasyonları, buz çekirdekleri, göl ve okyanus kalıntıları ve tarihsel kayırlar analiz edildi. 24 ülkeden gelen bilim insanları bu verileri analiz ederek bir rapor hazırladı. 
 
Lamont-Doherty Yeryüzü Gözlemevi'nden Edward Cook "Bu rapor neler bildiğimizi söylemesi açısından kapsamlı bir çalışma" dedi. Uzmanlar ayrıca 2003'ün son 2000 yılın en sıcak yılı olduğunun  da altını çizdi. O tarihte Avrupa'da binlerce insan sıcaktan ölmüştü.
 
Araştırmaya göre son yüzyılda küresel sıcaklık 0.8 derece arttı. Bunun sebebi olarak fosil yakıt tüketiminin çoğalması, ormanların yok olması ve diğer toprak kullanımının değişmesi ve endüstriyel tarım olarak sunuldu. Rapora göre son birkaç on yıl sıcaklığın en çok yaşandığı yıllar olarak belirlendi. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com