15 Mart Dünya Tüketiciler Günü

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, tüketicilerin, yasaların kendilerine tanıdığı hakları kullanmaktan çekinmemesi, hak arandıkça haksızlıkların azalacağını dikkate alması gerektiğini belirtti.

Yazıcı, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, tüketicilerin korunmasının toplumun her kesimini ilgilendiren ve etkileyen, kimsenin kayıtsız kalamadığı bir konu olduğunu ifade etti.

Son 50 yıldır dünyada tüketici haklarının daha fazla önem kazandığını belirten Yazıcı, bunda tüketicilerin örgütlenmelerinin ve seslerini daha sık duyurmalarının etkili olduğuna dikkati çekti.

Tüketicinin korunmasına yönelik kurallar ve uygulanmasındaki etkinliğin, bir toplumun çağdaşlık seviyesini gösteren unsurlardan olduğunu ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

"Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi ürün çeşitliğini arttırırken diğer taraftan tüketicilerin daha bilinçli hareket etmesi zorunluluğunu doğurmuştur. Bu durum tüketicinin korunması kavramının önemini artırmış ve bu konuda hukuki düzenlemelerin yapılmasını zorunlu kılmıştır. Tüketicinin korunması konusu devletin güvencesi altındadır. Hükümet olarak bu konuya özel bir önem veriyor ve bu alandaki çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Tüketicilerimize yönelik çalışmalarımızın temel ilkesi 'bilinçli tüketici, basiretli tacir'dir."

Yazıcı, tüketicileri daha ileri seviyede korumaya yönelik tedbirler almak, tüketicilerin hak arama yollarını kolaylaştırmak, bürokrasiyi azaltmak ve hakkaniyete uygun bir ceza sistemi oluşturmak amacıyla, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'u geçen yıl yeniden düzenlediklerini anımsattı.

Tüketicinin korunmasına ilişkin çalışmaların ekonomik ve sosyal açıdan önemine işaret eden Yazıcı, şu ifadeleri kullandı:

"Bir toplumun kalkınması ülkede üretilen mal ve hizmetlerin kalitesinin yükselmesi ve rekabet ortamının sağlanması ile yakından ilgilidir. Bu çalışmalarda, ekonomik faaliyetlere taraf olan tüketicilere de çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu kapsamda, tüketiciler, yasaların kendilerine tanıdığı hakları kullanmaktan çekinmemeli ve hak arandıkça haksızlıkların azalacağını daima dikkate almalıdır. Bu çalışmalara katkı sağlayan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, tüm vatandaşlarımızın 15 Mart DünyaTüketici Hakları Günü'nü kutluyorum."

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com