1,5 Milyon İşsize İş Buldu!

1,5 Milyon İşsize İş Buldu!
Dinçer: Aşırı mesainin kanuni boyutlara çekilmesiyle 1,5 milyon kişiye iş imkanı sağlanır...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, çalışma hayatındaki aşırı mesainin kanuni boyutlara çekilmesiyle yaklaşık 1,5 milyon kişiye iş imkanı sağlanacağını belirtti.

Dinçer, MÜSİAD Konya Şubesinde düzenlenen toplantıda, sosyal alanda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek, 50 ve daha fazla işçi çalıştıran işverenler için VIP ofisler kurmaya başladıklarını ve işverenlere özel muamele yaptıklarını belirtti.

Her yıl sonunda İŞKUR il müdürlerinin kaç işletmeyi ziyaret ettiğini, orada nasıl sorunlar tespit ettiğini ve o işletmenin sahibine ne gibi çözümler önerdiğini performans ölçüsü olarak ortaya koyduklarını ifade eden Dinçer, ''Şimdi bizim personelimiz gidiyor işverene, 'Ne derdiniz var?' diye soruyor. Yine benim talimatımla mükellefiyetini yerine getirmeyen ve 1-2 ay geciktiren mükellef için hemen icra veya mahkemeye koşmuyoruz. İşverenle görüşüyoruz. Sorunu nedir, onu öğrenmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

Kamu yönetimi yapısında bürokrasinin azaltılması ile ilgili pek çok tedbirin de alındığını dile getiren Dinçer, ''İşverenlere ve yöneticilere hiç öyle ön yargılı bakmıyoruz. Başımızın üstünde yeriniz var. Yeter ki siz istihdam sağlayın, yeter ki siz vergilerinizi ödeyin'' ifadesini dile getirdi.

-''AŞIRI MESAİ VAR''-

Bakan Dinçer, işsizliğin düşmesine karşın istihdamın en önemli sorunlar arasında yer aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''İşsizlik, bu ülkenin en önemli sorunlarından biridir. Biz ekonomik büyümeyi sağlayarak istihdam sorununu çözüp işsizliği ortadan kaldıracağız. Ekonomik büyüme temel şart. Ancak ekonomik büyüme kendi başına yetmez. Aynı zamanda istihdam sağlayan bir ekonomik büyümeyi de sağlamamız lazım. Türkiye'de her yıl 750 bin-800 bin gencimiz iş gücü piyasasına arz oluyor. Yine çalışma hayatının da daha esnek hale getirilmesi gerekiyor. Çalışma hayatında çok aşırı mesai var. Hukukun öngördüğünün çok üzerinde biraz da kayıt dışılığı içerecek şekilde fazla mesai var. Neredeyse 66 saate ulaşan fazla mesai uygulanmaktadır. Bunun kanuni boyutlara çekilmesiyle neredeyse 1,5 milyon insana iş imkanı sağlanacaktır.''

Hükümet olarak üzerinde durdukları bir başka konunun da kayıt dışılığın azaltılması olduğunu dile getiren Dinçer, kayıt dışı personel çalıştırmanın bir zihniyeti yansıttığını, kayıt dışı üretim yapan iş yerlerinin rekabette zayıf kalmış, ürün kalitesi ve rekabet gücü düşük bir işletme imajı düşündürdüğünü söyledi.

Kayıt dışılığın azaltılmasının kamu kaynaklarının artırılması açısından hayati önem taşıdığını vurgulayan Dinçer, bunun sosyal barışı bozmadan ve popülist çizgiye kaçmadan yapılması gerektiğini bildirdi.

Bakan Dinçer, 8 yıldır uyguladıkları politika ve stratejilerle bu ülkenin sorunlarını çözmeye çalıştıklarını, milletin kendilerine verdiği yetkiyi suistimal etmediklerini anlatarak, bu güveni sarsmamaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com