15 Milyon lira çöpe gitti

15 Milyon lira çöpe gitti
Milyonlarca lira harcanılan Somalili Çocuklar Projesi çöpe gitti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın himayesinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yürütülen Somalili Çocuklar Projesi Türkiye’ye çok pahalıya patladı. 20 ay boyunca Türkiye’de kalan bir öğrencinin masrafı 30 bin TL’yi geçti. Türkiye’ye imam-hatip, su ürünleri ve tarım meslek lisesi okumak için gelen 500 öğrencinin toplam masrafı 15 milyon TL’yi geçti. Öğrencilerin bir kısmı Avrupa’ya kaçtı bir çoğunu da polis sınırdışı etti. Projenin fiyasko sonuçlanmasında ise Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın plansız bir şekilde çalışmasının etkili olduğu belirtiliyor.

305 ÖĞRENCİDEN 16'SI SINIRDIŞI EDİLDİ, 44'Ü KAÇTI

Konya Yenigün Gazetesi’nden İbrahim Büyükeken’in haberine göre; Türkiye’de eğitim görmeleri için Somali’den getirilen öğrencilerden 500 öğrenciden 305'i 2012 yılının yaz aylarında Konya’daki Türkiye Diyanet Vakfı’nın yurdunda kaldı. Somalili öğrenciler, 2 ay boyunca Türkçelerini geliştirdi. Başlarına ise Konya’da okuyan 14 Afgan öğrenci eğitmen olarak getirildi. Konya’ya getirilen Somalili öğrencilerden 16'sı hırsızlık, mahalledeki çocuklarla kavga gibi çeşitli suçlara karıştığı için sınırdışı edildi. 44 öğrenci ise kaldıkları yurttan firar etti. Firar eden öğrencilerin, İzmir’e ulaşarak, insan kaçakçıları vasıtasıyla önce Yunanistan’a oradan Norveç, Belçika, İsveç ve Hollanda gibi ülkelere gittiği tahmin ediliyor.

Avrupa ülkelerine kaçan öğrenciler, yurttaki hocalarını ve arkadaşlarını arayarak, durumları hakkında bilgi bile vermiş. Öğrencilerden bir kısmının ise hala Konya’da olduğu ortaya çıktı. Konya’da kalan öğrenciler, Somalili sığınmacıların yanında barınıyor.

EN GÜVENİLİR ÖĞRENCİLER BİLE KAÇMIŞ!

Daha sonra 20 öğrenci İzmir’e su ürünleri okutmak için gönderildi. Somalili öğrencilerin kaçmak için en ideal şehir İzmir. 40 öğrenci ise tarım meslek lisesi okumak için Kırşehir ve Çanakkale’ye gitti. Diğerleri ise imam-hatip okumak için 40 öğrenci İstanbul’a ve 25 öğrenci Manavgat’a gitti. Geriye kalan öğrenciler ise Tekirdağ, Bayburt ve Kastamonu’na gitti. En güvenilir öğrenciler ise Manavgat’a gönderildi. Manavgat’a giden 25 öğrenciden 2’si Avrupa’ya kaçmış. Geriye kalanlar ise yarıyıl atili için ülkelerine gitmiş. Bu öğrencilerin Türkiye’ye geri dönüp dönmeyeceği ise meçhul. Somali’ye yarıyıl tatili için giden 240 öğrencinin büyük bir kısmı geri dönmeyeceği belirtiliyor. Böylece Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük emeklerle hazırladığı Somalili Çocuklar Projesi fiyaskoyla sonuçlandı. Türkiye’nin bu projeden zararının 15 milyon TL’yi geçtiği  belirtiliyor.

TOPLU HALDE ORTADAN KAYBOLDULAR

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın sitesi olan asayis.pol.tr’de kaybolan Somalili çocukların isimleri, resimleri, doğum yerleri, doğum yıllar, kiloları, boyları ve doğdukları şehirlerin yer aldığı bilgilere yer verildi. Somalili öğrencilerin ortadan kaybolma tarihleri 27 Temmuz 2012’de başlıyor. Sitedeki kayıp ilanlarına göre bazı öğrencilerin ise toplu halde ortadan kaybolduğu ortaya çıkıyor. Öğrenciler, 27 Temmuz, 10 Ağustos, 23 Ağustos, 6 Eylül ve 11 Eylül 2012 tarihlerinde ortadan kayboldu. İnternet sitesinde 18 yaş altında oldukları için 20’sinin bilgileri yer alıyor. Geriye kalan 24 öğrencinin ise bilgileri bulunmuyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com