150 milyar dolar rant sağlandı

150 milyar dolar rant sağlandı
Gürsel Tekin, Şahintepe Mahallesi'nde düzenlenen etkinlikte konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başakşehir Şahintepe Mahallesi'ndeki imar uygulamalarına ilişkin, "Sayın Bayraktar yeni bir yasa çıkardı. Bu yasa tam bir ferman yasasıdır. Çifte tapularla, boyamalı işlerle sizi seçime kadar kandıracaklar. Ondan sonra hiçbirinizin yuvası kalmayacak" dedi.

Partisinin Başakşehir İlçe Başkanlığı'nca, Şahintepe Mahallesi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Tekin, ana muhalefet partisinin genel başkan yardımcısı olduğunu hatırlatarak, medyanın kendilerini takip etmemesinden yakındı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ve hükümeti eleştiren Tekin, "Hepimizin en kutsalı olan camileri nasıl kalkan edebiliriz- Camlıca'nın tepesinde ne gariptir Başbakan ısrarla 'cami yaptıracağım' diyor. Elbette yapılabilir, karşı değiliz. Buraya hiçbir yurttaşın gitme şansı yok. Caminin hemen altında 56 dönüm rezidans, otel ve alışveriş merkezi yapılacak" diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm Yasası'na işaret eden Tekin, şunları söyledi:

"Bu rant haritasında bizim hesaplarımıza göre 150 milyar dolar rant sağlanmış. Vatandaşa binbir numara yaparak, 'Burasını muhafaza alanı ilan ettim, burayı da kentsel dönüşüm alanı ilan ettim, sizin evinizi ben dönüştüreceğim...' O kadar kolay da sayın Başbakan'ın evini neden dönüştürmediniz. İster sayın Topbaş, ister sayın Bakan buraya gelsin. Onların İstanbul'da sizin alın terinizi nasıl çaldığını ispatlamazsam sizin huzurunuzda onlardan özür dileyeceğim. Ne istersiniz fakir fukaradan. Sayın Bayraktar, yeni bir yasa çıkardı. Bu yasa tam bir ferman yasasıdır. Çifte tapularla, boyamalı işlerle sizi seçime kadar kandıracaklar. Ondan sonra hiçbirinizin yuvası kalmayacak. Malınıza, arsanıza sahip çıkmak istiyorsanız bunlara 'güle güle' diyeceksiniz."

Tekin, kentsel dönüşümde örnek arayanların, CHP'li Kadıköy Belediyesi'nin Fikirtepe ve Dumlupınar mahallelerindeki çalışmalarına ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamalarına bakmaları gerektiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın görevinin kenti dönüştürmek ve depreme dayanıksız yapıları güçlendirmek olduğunu kaydeden Tekin, bunların sosyal devletin görevi olduğu, lütuf olmadığını ifade etti.

Başakşehir Belediye Başkanı'nın bir vatandaşı tehdit ettiği yönünde iddia bulunduğunu söyleyen Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu iddia doğruysa sana burayı dar ederim. Siz kimsiniz yurttaşları tehdit ediyorsunuz. Bizim belediye başkanlarına, bakanlara, başbakana da gücümüz yeter. Yeter ki haklı olalım. Siz hiç kimseyi yuvasından edemezsiniz. Başbakan'ın ev sorununu nasıl çözdüyseniz, sayın Bakan, sayın Belediye Başkanı, buradaki vatandaşın ev sorununu da öyle çözeceksiniz. Roman vatandaşlarımıza, Beyoğlu'ndaki vatandaşlarımıza yaptıklarınızı buradaki vatandaşımıza yapamayacaksınız. Buna izin vermeyeceğiz. Sahte tapularla insanları kandıramazsınız."

Şahintepe'de oturan birçok vatandaşın katıldığı etkinlikte, "Tapular hakkımız, söke söke alırız" sloganları atıldı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com