152 bin büyükbaş hayvan, şap hastalığına karşı aşılandı

152 bin büyükbaş hayvan, şap hastalığına karşı aşılandı
Kütahya'da ilkbahar dönemi şap aşılama kampanyasında, 152 bin 501 büyükbaş ve 296 bin 528 küçükbaş hayvanın aşılandığı bildirildi.

Kütahya'da ilkbahar dönemi şap aşılama kampanyasında, 152 bin 501 büyükbaş ve 296 bin 528 küçükbaş hayvanın aşılandığı bildirildi.

Tarım İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, il ve ilçelerde hayvan alım ve satımlarının sağlıklı ve güvenilir şekilde yapılması için çok sayıda ruhsatlı hayvan pazarı bulunduğu kaydedildi.
Açıklamada, 'Hayvan pazarları değişik şehirlerden gelen hayvanların, yetiştiricilerin, celeplerin ve nakil vasıtalarının toplandığı ve hayvanların birbiriyle temas ettiği yerler olması açısından da önemlidir. Satın alınan bir hayvan şap hastalığına yakalanmış olsa bile klinik olarak aynı gün hastalık belirtilerini göstermez.
Ağızdan salya akması, ağız, burun, ayak ve meme başlarında yaralar oluşması 2-3 gün sonrasından başlayan ve 15. güne kadar devam eden bir süreçte görülmektedir. Bu sebeple yetiştiricilerimiz sağlıklı olarak satın aldıklarını zannettikleri hayvanları işletmelerine getirdiklerinde kendi hayvanlarının yanına bağlamadan mutlaka 15 gün süre ile ayrı bir yerde tecrit etmeleri gerekmektedir.
Hayvan pazarlarının kapatılması şap hastalığının yayılmasının engellenmesi için önemli mücadele yöntemlerinden birisidir.
Bu sayede kontrolsüz hayvan hareketlerinin ve belgesiz hayvan sevklerinin de önüne geçilebilmektedir. 4 Şubat 2011 tarihinde yayımlanan yeni “Şap Hastalığının Kontrolüne İlişkin Yönetmelik” bu hastalıkla mücadele de oldukça sıkı tedbirler getirmektedir. Şap hastalığı bildirimi zorunlu bir hastalık olup gerekli bildirimi zamanında yapmayanlar hakkında 538 TL para cezası uygulanmaktadır.
Ayrıca koruma bölgesi içerisinde kalan fuarlar, hayvan pazarları, gösteriler gibi duyarlı türden hayvanların toplanması ve dağılmasını içeren faaliyetlerinde yasaklanması gerekmektedir. Ayrıca Şap hastalığı mikrobu hastalığın çıktığı yerden 10 kilometre mesafe içerisinde yayılma prensibi dikkate alınarak yeni yönetmelik gereği hastalık çıkan mihrakın 10 km etrafında bulunan diğer köylerde de hayvan giriş çıkışı yasaklanmaktadır' denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com