15'lik dahiden pankreas kanserine çare

15'lik dahiden pankreas kanserine çare
Pankreas kanserine 15 yaşındaki Amerikalı lise öğrencisi kesin sonuç veren bir test geliştirdi. Sadece 35 dolara mal olan testle pankreas kanseri önceden teşhis edilebiliyor.

Dünya genelindeki kanser türlerinin en ölümcülleri arasında gösterilen ve bu hastalığa yakalanan her 100 kişiden 19'unu öldüren pankreas kanseri 15 yaşındaki Amerikalı genç dahi sayesinde dizginleniyor.
 
Liseye giden Jack Andraka, boş zamanlarında vaktini geçirdiği biyoloji laboratuvarlarında pankreas kanserini yenmek için bir test üretti.
 
Araştırmasını internet arama motorlarından takip ettiği tıbbi çalışmalarla geliştiren genç dahi, sadece 35 dolara mal olan bir test geliştirdi. Turnusol kağıdı şeklindeki test kan ve idrardaki mesothelin seviyesini ölçmeye yardımcı olarak pankreas kanserinin erken dönemde keşfedilmesine imkan veriyor.
 
Buluşunu 10 sayfalık bir makalede toplayan Andraka'nın keşfettiği pankreas kanseri testi, standart yöntemlerden 168 kat daha hızlı sonuç verdiği ve bin kat daha ucuz.
 
Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'nda testi 75 bin dolar ödüle layık görülen Jack Andraka, araştırmalarına Johns Hopkins Üniversitesi'nde devam ediyor.
 
Kayak yapmaktan ve ABD'li televizyon dizisi "Glee"yi izlemekten hoşlandığını anlatan Andraka, ileride kendisine fırsat sunulması halinde dünyanın saygın laboratuvarlarından birinde çalışmak istiyor.
 
Pankreas kanseri insanoğlu için en ölümcül dördüncü kanser olarak biliniyor. Midenin alt kısmının arkasında bulunan bu organ, iç salgısı olarak insülin üreterek kan şekerini dengeliyor, dış salgısı olan pankreas özsuyu ile de yiyeceklerin mideden sonraki onikiparmak bağırsağında cereyan edecek sindirim işlemini düzenliyor.
 
Çok sinsi bir kanser türü olan pankreas 45 yaşın altındakilerde çok ender görülüyor. Pankreas kanserinin ilk 5 yılında kurtulma şansı sadece yüzde 3.5 civarında.
 
Dünya genelinde 123 milyon pankreas kanseri hastası bulunuyor.
 
Bu test sayesinde pankreas kanserinden kurtulma oranının yüzde 100'e yaklaşması bekleniyor.
 
Lise öğrencisi 15 yaşındaki Jack Andraka, tıp dünyasında şaşkınlıkla karşılanan testi okulun biyoloji laboratuvarında tek başına geliştirdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com