15'lik virtüöz Başkentte

15'lik virtüöz Başkentte
15 yaşındaki Slovak çingene gitar virtüözü Varady, müzikseverlerle buluştu.

İlk albümünü 12 yaşında yaparak müzik otoritelerinin dikkatini çeken 15 yaşındaki Slovak çingene gitar virtüözü Andreas Varady, ''Andreas Varady Trio'' konseriyle başkentte müzikseverlerle buluştu.

Dünya turnesinin Türkiye'deki tek durağı ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Salonu'nda sahne alan Varady'e, davulda David Lyttle ve basta babası Bandi Varady eşlik etti.

Konser öncesi AA muhabirine açıklama yapan Varady, Türkiye'ye gelmeden önce Türkiye'yi garip, geleneksel binaların olduğunu hayal ettiğini sonra internetten Türkiye'yi, İstanbul ve Ankara'yı araştırdığını anlattı.

Varady, Türkiye'ye turne programı nedeniyle sadece bir günlüğüne gelebildiğini ancak bir dahaki sefere Türkiye'yi gezmek istediğini söyledi.

2013'te yeni bir albümünün olacağını kaydeden Varady, albümünde yer alan besteleriyle kendi tarzını koruduğunu belirtti.

Çok küçük yaşta girdiği müzik dünyasında hızla yükselen Varady, genç yaşının getirdiği sorunlarla yaptığı şeyi çok sevdiği için çok rahat başa çıktığını ve bunu bir iş değil, bir eğlence gibi gördüğünü ifade etti.

Andreas Varady'nin babası Bandi Varady'de baba-oğul müzik yapmanın çok eğlenceli olduğunu söyleyerek, Andeas'ın müziğe küçük bir gitarı tek parmak çalmakla başladığını ve onun bu noktaya geldiğini görmenin keyif verdiğini dile getirdi.

4 yaşında babasından etkilenerek gitar çalmaya başlayan Varady, ilk müzik deneyimini İrlanda'da sokak müzisyenliği yaparak kazandı. 2009 yılında 12 yaşındayken RTE televizyonunun düzenlediği gitar yarışmasındaki başarısıyla hayran kitlesini genişletti. Varady'nin müzik dünyasına girişi ise The Irish Times tarafından '2010'un En İyi 50 Müzikal Anı' listesine eklenmekle başladı. Varady, Louis Stewart, Tommy Emmanuel, Martin Taylor gibi gitar ustalarıyla birlikte performans sergiledi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com