16 yatırım için 267 milyon TL'lik teşvik belgesi düzenlendi

16 yatırım için 267 milyon TL'lik  teşvik belgesi düzenlendi
Eskişehir'de 2012 yılının Ocak-Haziran döneminde toplam 267 milyon 352 bin TL tutarında 16 yeni yatırım için Yatırım Teşvik belgesi düzenlendi.
Eskişehir'de 2012 yılının Ocak-Haziran döneminde toplam 267 milyon 352 bin TL tutarında 16 yeni yatırım için Yatırım Teşvik belgesi düzenlendi. 
ESO'dan yapılan yazılı açıklamada, Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü verilerine göre bu yılın Ocak-Haziran döneminde Eskişehir'de çeşitli sektörlerdeki 16 yatırım için toplam 267 milyon 352 bin 634 TL'lik yatırım teşvik belgesinin düzenlendiği belirtilerek, "Bu teşviklerden 8 tanesi teşvik belgesi düzenlemeye yetkisi olan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından başvuru yapan firmalar için hazırlandı. Teşvik belgeleri kapsamında yapılacak bu yatırımların 509 kişiye iş imkânı sağlayacak.
Belirtilen dönemde düzenlenen 16 yatırım teşvik belgesinden 13'ü İmalat Sanayi, 2'si Hizmetler sektöründe 1'i ise Madencilik sektöründeki yatırımlarına verildi. Belge kapsamında yapılacak yatırımların 6'sı "Komple Yeni Yatırım" türündeyken, geriye kalan 9'u mevcut tesisler için düzenlenen kapasite artırımına yönelik "Tevsi" niteliğindeki belgelerden, 1 tanesi ise Modernizasyon yatırımı için verildi.
Düzenlenen teşvik belgelerine göre Eskişehir'de yapılacak yatırımlar arasında en büyük yatırım Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün Kırka Bor İşletmesi için almış olduğu Boraks Pentahidrat üretimine yönelik, 173 milyon 771 bin TL tutarındaki ve 189 kişiye yeni iş imkânı sağlaması planlanan yeni yatırım oldu.
Ocak-Haziran döneminde düzenlenen 16 yatırım teşvik belgesinden 15'i yerli sermaye yatırımlarına, 1'i ise yabancı sermayeli yatırımlar için verilmiş olup, bu yatırımlar kapsamında toplam 18 milyon 803 bin 294 ABD Doları tutarında makine ve teçhizat ithal edilmesi de öngörülmekte" denildi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com