160 İşçiye Ümit Doğdu

160 İşçiye Ümit Doğdu
Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerindeki bor işletmelerinde müteahhit firmaya bağlı çalışan 160 işçinin, Emet Bor İşletmesinde kadrolu çalıştırılmaları gerektiğine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan rapora işletmeni

Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerindeki bor işletmelerinde müteahhit firmaya bağlı çalışan 160 işçinin, Emet Bor İşletmesinde kadrolu çalıştırılmaları gerektiğine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan rapora işletmenin itiraz etmesi üzerine açılan davanın ret edilmesi ile 160 işçiye kadro umudu doğdu.
Emet Asliye Hukuk Mahkemesinde iki gün sonuçlanan davaya müdahil olan Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikasının Hisarcık Şube Başkanı Ahmet Çümen, işçileri iş yerinde ziyaret ederek, karara ilişkin bilgi verdi. Çümen, burada işçiler tarafından alkışlarla karşılandı.
Emet Bor İşletmesinin Emet ve Hisarcık'taki üretim sahalarında 24 yıldır sürdürdüğü taşeron işçiliği konusunda müfettişlerce hazırlanan rapor doğrultusunda sendika olarak başlattıkları hukuk mücadelesini kazanmanın sevincini yaşadıklarını belirten Çümen, kararın Emet Espey mevkisinde çalışan 60, Hisarcık'ta bor madeni sahalarında bulunan 100 işçiyi ilgilendirdiğini belirterek, işçilerin yeniden kadrolu olarak işlerinde çalışmları gerektiğine dikkat çektti.
Mahkemenin işçiler lehine verdiği karara sadece sendika ile işçilerin değil, işçilerin aileleri ve yakınlarının da sevindiğini anlatan Çümen, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Türk-İş ve Maden-İş Sendikası yöneticileri olarak sizlerin haklı durumuna seyirci kalmadık. Başta hukuk bürolarımızla ve şube imkanlarımızla 160 yüklenici firma işçisi kardeşimizin durumlarının kadrolu işçiler düzeyine kavuşması yönündeki son kararı Emet Asliye Hukuk Mahkemesi verdi. Bundan sonraki aşamalarda da sizi asla yalnız bırakmayacağız, her zaman yanınızdayız'' dedi.
İşçiler de yargı kurumlarının aldığı kararla kendilerine sahip çıktığını ifade ederek, Emet Bor İşletmesinden kadroya alındıklarına dair gelecek müjdeli haberi sabırsızlıkla beklediklerini kaydetti.
Emet Asliye Hukuk Mahkemesi, iki gün önceki duruşmada, Bakanlık iş müfettişlerinin hazırladığı ''işletmenin yüklenici firma aracılığıyla yürüttüğü alt işverenlik uygulamasından vazgeçilmesi istenen'' raporuna karşı Emet Bor İşletmesinin açtığı itiraz davasını reddetmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com