160 kişi "gerekçeli karar"ı bekliyor

160 kişi "gerekçeli karar"ı bekliyor
Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerindeki bor işletmelerinde yüklenici firmaya bağlı çalışan 160 işçi, kadrolu çalıştırılmaları gerektiğine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan rapora Emet Bor İşletmesinin açtığı itira

Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerindeki bor işletmelerinde yüklenici firmaya bağlı çalışan 160 işçi, kadrolu çalıştırılmaları gerektiğine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan rapora Emet Bor İşletmesinin açtığı itiraz davasının reddedilmesinin ardından mahkemenin gerekçeli kararının açıklanmasını ve kadroya alınmalarını bekliyor.
Emet'te bir kahvehanede işçilerle toplantı yapan Maden-İş Sendikası Hisarcık Şube Başkanı Ahmet Çümen, mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasını beklediklerini, çalışmalarına buna göre yön vereceklerini bildirdi.
Mahkemenin kararının kamu iktisadi teşekküllerinde çalışan yüklenici firma işçileri için örnek oluşturabileceğine işaret eden Çümen, ''Sağlık iş kolunda dört üniversite hastanesinde yaşanan olaylardan sonra bu arkadaşlarımızın da kadrolu işçi olacağına dair umutlarımız vardır. Konuyu hassasiyetle takip ediyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a da bu konu aktarılacaktır. Ondan bu arkadaşlarımız lehine müjdeli haber alacağımıza inanıyoruz'' diye konuştu.
İşçiler de mahkemenin kararından sonra durumlarının netleşmesini beklediklerini dile getirerek, ya işverenin kendilerini kadroya dahil edeceğini ya da iş akitlerinin feshedileceğini söyledi.
Türkiye'de başka iş kollarında yaşanan benzer olayları internetten takip ettiklerini anlatan işçiler, ''Çukurova, Uludağ, İstanbul ve Dicle üniversitelerinin tıp fakültesi hastanelerinde müfettişlerce yapılan inceleme sonucu yüklenici firma işçilerinin kadroya alındığını öğrendik. Biz de aynı haklardan yararlanmak istiyoruz. Yüklenici firmaya bağlı çalıştığımız süre 5 ile 15 yıl arasında değişiyor. Mahkemenin gerekçeli kararını bekliyoruz. Umudumuz ve dileğimiz bize kadro yolunun açılması'' dediler.
İşçilerden Ahmet Acar'ın oğlu 4 yaşındaki Mustafa Acar, ''Ne olur babam işsiz kalmasın, sonra bize kim bakar'' diyerek ağladı.
Emet Asliye Hukuk Mahkemesi, 16 Eylüldeki duruşmada, Bakanlık iş müfettişlerinin hazırladığı ''işletmenin yüklenici firma aracılığıyla yürüttüğü alt işverenlik uygulamasından vazgeçilmesi istenen'' raporuna karşı Emet Bor İşletmesinin açtığı itiraz davasını reddetmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com