1686 Konuta “Oturulamaz” Raporu!..

1686 Konuta “Oturulamaz” Raporu!..
SİMAV, ŞAPHANE VE GEDİZ'DE 1686 KONUTA ''OTURULAMAZ'' RAPORU VERİLDİ, SİMAV'DA 277 KONUTUN ACİLEN BOŞALTILMASI İSTENDİ -SİMAV'DA YAKLAŞIK 10 BİN DEPREMZEDEYE GÜNDE 3 ÖĞÜN SICAK YEMEK HİZMETİ VERİLİYOR...

SİMAV, ŞAPHANE VE GEDİZ'DE 1686 KONUTA ''OTURULAMAZ'' RAPORU VERİLDİ, SİMAV'DA 277 KONUTUN ACİLEN BOŞALTILMASI İSTENDİ -SİMAV'DA YAKLAŞIK 10 BİN DEPREMZEDEYE GÜNDE 3 ÖĞÜN SICAK YEMEK HİZMETİ VERİLİYOR...
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Simav ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle acil boşaltılması gereken yaklaşık 150 bina bulunduğunu, ''hasarlı, oturulamaz'' raporu verilen konut sayısının ise 1686 olduğunu bildirdi.
Vali Çiftçi, Simav'da çadır kent alanında düzenlenen Kriz Merkezi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, depremin etki alanı ve boyutunun, hasar tespit çalışmalarının ilerlemesiyle daha iyi anlaşılabildiğini söyledi.
Çiftçi, deprem bölgesinde hasarlı okul binaları bulunduğunu belirterek, okulların taşınacağı alanları planladıklarını kaydetti. Çiftçi, hasar tespit çalışmaları ve yürütülen faaliyetlerle ilgili şu bilgiyi verdi:
''Acil boşaltılması gereken 277 daire var. Yani bu yaklaşık 150 bina demek. 86 yıkık konut var. Hasarlı, oturulamaz konut sayımız 1686.
Leylekkürü mevkisindeki çadır kentin dışında 10 ayrı yerde mini çadır kentler kurduk. Şu an itibariyle bizim tespitlerimizde köyler hariç Simav merkezinde 7 bin kişi çadırlarda kalıyor. Köylerle birlikte tam net olmasa da 10 bin kişi çadırlarda kalıyor.
İSKİ'den gelen 15 kişilik ekip de 14'ü ilçe merkezinde olmak üzere toplam 65 hasarlı minareyi yıkacak. Yıkım çalışmaları dün sabah itibariyle başladı.''

Kriz Merkezi Başkanlığınca hazırlanan rapora göre, çeşitli illerden yönlendirilen 77 teknik personelden oluşan 31 ekip Simav, Şaphane ve Gediz ilçelerinde binalardaki hasar durumunu inceliyor.
Simav'da önceki gün incelenen 2 bin 89 konuttan 783'üne ''hasarlı, oturulamaz'', 750'sine ''hasarlı, oturulabilir'' raporu verilmişti. Ekipler Simav'da hasar tespitine devam ediyor.
Tespit çalışmasının tamamlandığı Şaphane'de de 3 bin 137 konut incelendi ve 43'üne ''hasarlı, oturulamaz'', 258'ine ''hasarlı, oturulabilir'' raporu verildi. Gediz'de ise 8 konuta ''hasarlı, oturulamaz'', 21 konuta ''hasarlı, oturulabilir'' raporu düzenlendi. Böylece Simav, Şaphane ve Gediz'de ''hasarlı, oturulamaz'' raporu verildi.
Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü denetiminde Simav'a sevk edilen 4 bin 521 çadır, 24 bin 65 battaniye ve 3 bin 26 yatak ihtiyaç sahiplerine dağıtılırken, Simav'daki çadır kent alanına çadırlar, Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı'ndan görevlendirilen 300 er ve çeşitli illerden gelen 160 arama kurtarma personeli tarafından kuruldu.

-DEPREMZEDELERE PSİKOLOJİK DESTEK-
Simav'da çadır kent alanına, 5 çamaşır makinesi ve iki kurutma makinesi konularak çamaşır yıkama sorunu giderildi. 7 noktada 23 kabin erkek, 18 kabin bayan tuvaleti kuruldu, içme suyu, kullanma suyu tesisatı tamamlandı, aydınlatma sorunu çözüldü. Çeşitli kurum ve kuruluşlar, Simav'da yaklaşık 10 bin depremzedeye günde 3 öğün sıcak yemek hizmeti veriyor.
Sağlık Bakanlığı Afyonkarahisar Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ve Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinden oluşan 70 kişi, 6 ambulansla çadır kentteki sağlık merkeziyle çevredeki belde ve mahallelerde sağlık hizmeti sunuyor.
Kütahya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce oluşturulan 8 kişilik ekip ise çadır kentte ve ihtiyaç duyulan yerlerde depremzedelere psikolojik destek sağlıyor.
Çadır kurma işlemlerinin tamamlandığı Simav'da, riskli minare ve yüksek binalarının yıkımı için İstanbul Büyükşehir Belediyesince gönderilen ekipler de çalışmalarına başladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com