17 Ağustos'u Tekrar Tekrar Yaşatmayın!

17 Ağustos'u Tekrar Tekrar Yaşatmayın!
Kütahya-Simav'daki depremin ardından yayınlanan bazı arşiv görüntüleri 17 Ağustos mağdurlarının acılarını tazeledi..

Cihan Demirci / elmahaber

Perşembe gecesi Kütahya Simav'da meydana gelen, Ege ve Marmara bölgelerinde de ciddi biçimde hissedilen depremden sonra, haber merkezimize gelen bazı yorumlar bizleri üzdü.

Çok değil bundan 12 yıl önce, 17 Ağustos sabahı yaşadığımız o büyük facia ile ilgiliydi bu yorumlar. Kütahya'da meydana gelen deprem sonrasında bazı tv kanallarının 17 Ağustos'a ait arşiv görüntülerini kullanması, o günün psikolijisini hala yaşayanların acılarını tazelemişti maalesef.

Sevdiklerini, ailelerini, yakınlarını, eşlerini, mallarını, emeklerini kısacası hayatlarında bir daha geri getiremeyecekleri birçok şeyi kaybeden insanlar oldu o gün. Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, asla unutulamayacak acılar ve izler kazıdı çoğu vatandaşımızın hayatına. Hal böyle olunca bir kıvılcım yetti acıların yeniden depreşmesine.

Bazı okuyucularımız ise, Gölcük depreminde hiçbir kayıpları olmamalarına rağmen çok etkilendiklerini ve kayıpları olanların psikolojileri için endişelendiklerini dile getirdiler.

Haklılar da..

20 bine yakın insanımızı kaybettiğimiz bir o kadar da yaralı verdiğimiz o felaket gününü sadece bundan sonraki depreme hazırlıklı olabilmek için hatırlamalı ve de hatırlatmalıyız. Bunun dışında geçmişte yaşanan o büyük acıyı, açılan büyük yaraları tekrar tekrar hatırlatmak, mağdur insanlara aynı acıları yeniden yaşatmaktan öteye gitmeyecektir.

Medya, toplumumuzun hassas olduğu konularda daha dikkatli davranmalı ve aynı hassasiyeti göstermeli. Aksi takdirde rehabilite olma çabasındaki insan hayatlarına destek olmak yerine onlara zarar veren bir konuma gelmesi mümkün olur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com