17 Aralık iddianamesi çöpe mi gidiyor?

17 Aralık iddianamesi çöpe mi gidiyor?
17 Aralık 'Rüşvet ve yolsuzluk' operasyonu ile ilgili yeni gelişmler yaşanmaya devam ediyor. Hükümetin yolsuzluk ve rüşvetin üstünü örtmek için el çektirilen Celal Kara'nın yerine gelen savcı Ekrem Aydıner "İddianameyi kendim hazırlayacağım" dediği öğreni

Hürriyet gazetesinden Fırat Alkaç’ın haberine göre Savcı Ekrem Aydıner, iddianameyle ilgili olarak, “Soruşturma devam ettiği için iddianameyi daha yazmadım, kendim yazacağım” dedi.

ŞÜPHELİLER HAKKINDA AĞIR CEZALAR İSTENDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’un göreve gelmesinin ardından önceki gün “Büyük Rüşvet” operasyonunu yöneten savcıları görevden alması dikkat çekti. Bu değişikliğin ardından gözler savcıların hazırladığı soruşturmaya çevrildi. Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Reza Zarrab, Süleyman Aslan, Barış Güler ve Kaan Çağlayan’ın da aralarında bulunduğu soruşturmalarla ilgili iki iddianame hazırlandı.

İddianamelerde Zarrab’ın bir numaralı şüpheli olarak yer aldığı öğrenildi. İddianameye göre Zarrab, 100’e yakın rüşvet alıp-verme olayına karıştığı belirtildi. Bunun yanında Zarrab’ın altın kaçakçılığı yaptığından da söz edildi. Tüm suçların toplamında ise 37 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacaktı.

İddianamede eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler hakkında 137 yıl hapis cezası istenirken, eski Ekonomi Bakan’ı Zafer Çağlayan’ın 28 defa toplam 52 milyon dolarlık rüşvet almasına aracılık ettiği iddiasıyla oğlu Kaan Çağlayan’ın da 336 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edilmişti. Ancak hazırlanan iddianameler, henüz mahkemeye sunulmadığı için ve savcıların görevden alınması nedeniyle geçersiz kabul edilecek.(MCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com