17 Aralık Ses Kaydı İçin Şok Analiz Raporu!..

17 Aralık Ses Kaydı İçin Şok Analiz Raporu!..
17 Aralık 2013'te başlayan gözaltılarla birlikte, Türkiye sürekli yükselen bir gerginlik sürecine girdi.

17 Aralık 2013'te başlayan gözaltılarla birlikte, Türkiye sürekli yükselen bir gerginlik sürecine girdi. 17 Aralık'ta başlayan yargı süreci, yargı ve emniyet birimlerinde yapılan değişikliklerle, hükümetin dosyayı kapatmaya çalıştığı şüphelerini doğurdu. Bir süre sonra, dava dosyasındaki ses kayıtları olduğu iddia edilen kayıtlar sosyal medyada yayınlanmaya başlandı.  

Bu süreçte çok sayıda ses kaydı sosyal medyaya döküldü. Bunların bir kısmı mahkeme kararı ile hukuki olarak elde edilmiş delillerken, bir diğer kısmının ise öyle olmadığı anlaşılıyor. Hukuki olarak elde edilmiş kayıtlar içinde, kamuoyunda en fazla tartışılanı ise, 17 Aralık günü Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı ve Kısıklı'daki evlerinde bulunan 1 Milyar Dolar civarındaki paranın evden çıkarılmasına ilişkin olanıydı.

İktidar kanadı ısrarla bu kaydın gerçek olmadığını ve montaj ile üretildiğini ileri sürdü. Buna karşın muhalefet partileri ve kamuoyunun önemli kısmı, ses kaydında geçen iddiaların gerçekliğini kabul ederek, hükümeti eleştirmeye devam etti.

Bu süreç, ülkemizde hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, şeffaf ve hesap verebilir devlet anlayışı, bağımsız medya ve ifade özgürlüğü gibi demokrasinin vazgeçilmez ilkelerinin büyük yara almasına yol açtı.

ANALİZ BAĞIMSIZ 'AUDIO FORENSIC SERVICES' TARAFINDAN YAPILDI  

Türkiye'nin aydınlık geleceğinin ancak bu prensiplerin yaşatılması ve denetlenmesiyle mümkün olduğuna inanan biz Demokrasi Denetçileri, tartışmalara ışık tutabilmek için yukarıda belirtilen ses kaydını İngiltere'den bağımsız ve tarafsız, alanında uzman Audio Forensic Services Şirketi'ne analiz ettirdik.  

RAPORU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Analiz talebimiz iki ses kaydını içermekteydi. Bir tanesi, yukarıda belirttiğimiz ve tartışmalara neden olan Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasındaki kamuoyunda "paraları sıfırlama" olarak bilinen kayıttı. Bu kayıttaki sesin kime ait olduğunun kesin olarak belirlenmesi için de, bizzat Başbakan'ın kabul ettiği bir diğer görüşmedeki sesi ile, yani kamuoyunda "Alo Fatih!" olarak bilinen ve Habertürk TV'deki bir altyazıya Fas'tan müdahale edilmesini içeren ses kaydını kullandık.  

27 Mart akşamı elimize ulaşan sonuç raporunun İngilizce orijinal metnini aşağıda bulabilirsiniz. Rapora göre, ses kaydında, 17 Aralık günü farklı saatlerde yapılmış telefon görüşmelerinin birleştirilmesi dışında, herhangi bir montaj veya benzeri dijital oynamaya rastlanmamıştır.  

ANALİZİNDEN ÇIKAN ÖNEMLİ SONUÇLAR  

"Paraları Sıfırlama" olarak bilinen kayıttaki seslerin üzerinde montaj vb. herhangi bir dijital oynama olmadığı anlaşılmıştır. "Paraları Sıfırlama" olarak bilinen kayıtta, ses değiştirme, ses birleştirme, ses eksiltme, dışarıdan ses ekleme gibi işlemlere rastlanmadığı teyit edilmiştir.  

RAPORU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Kamuoyuna Saygılarımızla, DEMOKRASİ DENETÇİLERİ DERNEĞİ

 

Yorumlar
y. t.
30 Mart 2014 Pazar 13:05
13:05
niye bugün geldi bu rapor
109.200.1.58
Kemal
30 Mart 2014 Pazar 12:40
12:40
Raporda ses kaydının gerçek ya da sahte olmasıyla ilgili hiçbir açıkçama geçmiyor. Arkaplan sesi, ses kalitesi, kaç db vs gibi şeyleri raporlamışlar sadece.
213.74.158.242
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com