17 Aralık yolsuzluğunu herkesten önce o biliyordu

17 Aralık yolsuzluğunu herkesten önce o biliyordu
Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun unsurlarını o, yıllar öncesinden biliyordu.

RÖPORTAJ | SANSURSUZHABER.COM

Eğer yaptığı  suç duyuruları sonuçlanmış, basın toplantılarında verdiği mesajlar yerine ulaşmış olsaydı, büyük yolsuzluk yıllar öncesinden ortaya çıkacak, haksız zenginlik de bu kadar büyümeyecekti...

SANSÜRSÜZ HABER, O İSİMLE KONUŞTU...

Elinde bilgiler, belgeler vardı ; 7 Temmuz 2006'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup başkanvekili olduğu  dönemde, onunla birlikte ilk 'yolsuzluk' sarmalını ortaya çıkarmak için Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

O İSİM, CHP KONYA MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART...

O isim CHP'nin hukuk savaşçısı Atilla Kart'tan başkası değil. Kart, bundan tam sekiz yıl önce yani 2006 yılında yolsuzluk damarının kesilmesi için ilk adımı attı. Yaptığı suç duyurusunda, şimdi herkesin 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda adlarını yeni öğrendiği Yasin El Kadı, Mehmet Fatih Saraç, Cüneyd Zapsu, Abdüllatif Zapsu, Lâtif Topbaş , İbrahim Halit Çizmeci ve BM'nin El kaide terör örgütü listesine dahil edilmesini istediği  Wa'el Julaidan'ı ilk günyüzüne çıkaran isimdi. O dönem ki suçlamalar ise kara para aklanması, sahtecilik yapmak ve terörle mücadele kanununa muhalefet etmekti.

2012'DE MAHKEME "TAKİPSİZLİK" VERDİ

Kart'ın suç duyurusunun dayanak noktası ise Maliye Bakanlığı'nın, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporuydu.  Dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kurumuna bağlı MASAK raporundaki iddianın üzerine gitmedi, Mahkemeler de birçok  yetkisizlik kararının ardından, Kart'ın suç duyurusuna 11 Ekim 2012'de takipsizlik kararı verdi.

KART, YAŞADIKLARINI  SANSÜRSÜZ HABER'E ANLATTI...

Mahkemenin takipsizlik kararın ardından Kart yılmadı, mücadeleyi Meclis çatısına taşıdı. Yolsuzluk iddialarını soru önergeleriyle Meclis gündemine getirdi ve 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda açığa çıkan ilişkileri ilk o sorguladı.

 "TEHDİTLER VE TEKLİFLER GELDİ"

Kart, bağlantıların üzerine gittiği için tehditler aldığını açıkladı. "Bu süreçte şahsıma yönelik olarak Seydişehir yargılaması sürecinde Danıştay'da tehditlere muhattab olduğum dönemler oldu" diyen Kart, dolaylı yollardan teklifler de geldiğini ancak bir karşılık göremedikleri için tekliflerini somutlaştıramadıklarını belirtti.

Kart, kendisi hakkında yaklaşık 10 tazminat davası açan Çalık Grubu'nun, bir dönem hakkında araştırma yaptığını da söyledi; "Bazı kişiler devletin istihbarat elemanlarından bilgi alıp , gençliğime ve meslek hayatıma yönelik bulgular bulmaya çalıştılar. Bir kısmı hala Sabah grubunda görev yapıyor. " diye konuştu.

17 ARALIK'TA NE HİSSETTİ?

"Şaşırmadım öncelikle...  2005'ten beri anlatıyoruz. Ama ülkem adına içim  sızlıyor. Bu kirli ilişkiler var. Nereden bakarsanız, 10 -20 dosyadan bu ekip ve Başbakan yargılanacak. Ama
olayın daha da öte boyutlarda olduğunun dehşetini yaşadım. 10 -20'değil , 50 dosyadan yargılanabileceğini  gördüm. Özellikle operasyon  sonrasında Meclis'e gelen yasalar; Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısını değiştiren düzenleme,  MİT, Özel yetkili mahkemeleri kaldıran teklif, demokratikleşme paketi bizi kaygılandırıyor. Türkiye bu kadar kirli bir yönetimi haketmiyor. "

"YOLSUZLUK İLE ALLAH'IN ADINI YANYANA GETİRDİLER!"

"Şunu tasavvur edemiyorsun; Bakan, iş adamları ile konuşuyor.  5 dakikanın bir bölümü ev, içinde de 'Allah'ın selamı üstüne olsun, Elhamdülillah' lafları...  Yani yolsuzluk yapılırken Allah'ın isminin kullanılması , İslami degerlerin kullanılması içimi acıtıyor. Bu ahlaki bir erozyon!  700 milyonluk saati koluna takan Bakan, o sohbetin içine Umre ziyaretini sıkıştırıyor. Aman  Allahım, bu nasıl bir ahlaki erozyon. Bu çok kaygı verici birşey...

Bir bakanın aile bireylerini bütünüyle maalesef bu ilişkilerin içine sokmuş olması hakikaten çok kötü bir tablo."

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com