17 askerin ölümüne ilişkin çarpıcı iddia

17 askerin ölümüne ilişkin çarpıcı iddia
Siirt’te helikopter kazası sonucu 17 askerin şehit olmasına “kötü hava koşulları” değil, bürokrasi neden olmuş. YURT’a mektup yazan bir askeri pilot, Skorsky’deki meslektaşının 20 gün önce Kara Kuvvetleri’ne “uçuşun sakıncalı olduğuna dair” dilekçe verdiğ

Kasım ayında Siirt’te kayalıklara çarparak düşen ve 17 askerin öldüğü kazanın ardından yapılan bazı çelişkili açıklamalar, kazanın oluş şekliyle ilgili kafalarda soru işaretleri bıraktı. Bazı yetkililere göre helikopterin düşüş nedeni “kötü hava koşullarıydı”, bazıları ise Sikorsky’lerin “sağlıksız” hava araçları olduğundan yakındı. Ancak ne deneyimli pilotlar ne de medya “Madem hava kötüydü, neden o uçuşlar iptal edilmedi?” sorusunu sordu. Acı olan şey ise şuydu; 17 askerin ölümü bir haftada hafızalardan silindi. Oysa yaşananlara sessiz kalmak istemeyen ve uzun süredir Hava Kuvvetleri’nde görev yapan deneyimli bir askeri pilot, YURT’a konuyla ilgili bir mektup gönderdi.

‘YÜZDE 100 İDARİ HATA’

Yaşananların kazanın ötesinde idari bir hata olduğunu vurgulayan pilot, mektubunda şunları yazdı:

“Pilotlar, 10 Kasım’daki kazadan 20 gün önce, gece uçuş koşullarının uygun olmadığını değerlendirerek iptal edilmesini talep etti. Siirt Tugay Komutanı Şükrü Eken de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na şikayet yazısı göndererek, idari soruşturma açılmasını istedi. Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral Hamza Koçyiğit ise 'Pilotlarım ne karar verdiyse, sizin emniyetiniz içindir. Onlara güveniyorum, siz de güvenin' demek yerine 'Komutanınızı üzmeyin!' talimatını verdi. 10 Kasım sabahı Siirt’teki diğer helikopter başka bir bölgede görevlendirilmiş olmasına rağmen tek başına yalnızca 1 helikopter için operasyon emri verildi. Pilotlar meteorolojinin uygun olmadığını tekrar etse de görev emrinde ısrar edildi. Uçuş öncesi pilotlar, arkadaşlarıyla yaptıkları görüşmelerde bu sıkıntıları paylaşmış. Bu kaza pilotaj değil, yüzde 100 idari hatadır.”

PİLOTLA SÖYLEŞİ

Bu kısa mektuptan sonra YURT pilota ulaştı, mektuptaki iddiaları sordu. Hem mektubu teyit etmek hem de sarsıcı iddiaların hangi olgularla desteklendiğini ortaya çıkarmak için kendisiyle söyleşi yaptık.

Mektubunuzda yaşananların idari hata sonucu olduğunu yazmışsınız. İdari hatadan kasıt nedir?

İdari hatadan kasıt; idarenin vermiş olduğu hatalı emir yani pilotun, “Hava, uçuşa uygun değil, tek helikopterle bu iş olmaz” demesine rağmen “Faaliyeti yapacağız” diye emir alması. İdareyi temsil eden Tugay Komutanı Şükrü Eken’in hatasıdır. Pilotlara “Kötü havalarda uçmuyorlar” diye baskı yapılması da idari hatadır. “Siz kara pilot değilsiniz, para pilotsunuz; para için uçuyorsunuz”, “Korkaksınız” diye baskı yapılması. Yani rütbe ve makamını kullanarak aşağılayıcı ve zorlayıcı hükümlerde bulunarak, pilota yanlış karar verdirmek idari hatadır. Öte yandan bir planlama hatası da var daha ne olsun. İç Hizmet Kanunu’na göre emri veren amir, emrin sonunda ortaya çıkacak olumsuzluklardan sorumludur.

ŞEHİT BABASININ MAAŞINA HACİZ

Daha önce başka sıkıntılar da yaşandı mı?


2004 yılında Bingöl’de yaralı bir askerin hayatını kurtarmak için aynı tip bir helikopter, kötü hava koşullarına rağmen hareket etti ve kısa süre sonra düştü. Hazırlanan kaza kırım raporunda, yüzde 80 gibi bir oranla pilotaj hatası olduğu kayda geçirildi. Bu arada kazada hayatını kaybeden Yüzbaşı Hakan Tan ve Pilot Teğmen Caner Çelik’in ailelerine tazminat ödendi. 3 yıl sonra, 2007 yılında birileri ailelere dava açtı, “Hatanın pilotlarda olduğu raporla sabitken, devlet tarafından tazminat ödenmiş. Bu paranın iadesi yapılsın!” diye. Ardından şehit babasının maaşının bir bölümüne haciz geldi. Şimdi 17 askerin ailelerini de aynı son bekleyebilir.

Uçuş yönergeleri neye göre ve kim tarafından hazırlanıyor? Bu yönergeleri denetleyen pilotların üstünde bir organ var mı?
Yönergeleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı; yine Kara Havacılık Komutanlığı’na danışarak hazırlar. Yani pilotlar hazırlar, kuvvet komutanı onaylar. Pilotlar da bu yönergenin tekliflerini, içeriğini, kuvvete sunarken uluslararası havacılık kurallarını baz alır. Emniyet önceliklidir.

Kuvvet komutanının emri, devamlı emir niteliği taşır. Kara Kuvvetleri’nin onayladığı bir yönergeye aykırı hareket etme yetkisi ya yine Kara Kuvvetleri komutanında ya da Genelkurmay Başkanı’ndadır. Prosedüre göre, pilot kendisinden istenen uçuş görevinin o yönergelere uygun olup olmadığını değerlendirir, görevi kabul ya da reddeder. Tabi cesareti varsa. İki mercinin haricindeki herkes bu yönergelere uymak zorundadır.

‘PİLOTUN KARARINA UYULMALI’

Pilotlar uçuşu uygun değil diyorsa tugay komutanı ne yapmalı?

Bu durumlarda pilotun kararına uymalı... Pilot durum uçuşa uygun değil diyorsa faaliyetini hava desteği olmadan planlamamalı.

Pilotların uçuş eğitimleri hakkında detaylı bilgi verir misin?

Pilotlar, Harp Okulu’nda disiplin notu, ders notları ortalaması, İngilizce notu, sağlık muayenesi, psikomotor testleri ve uçuş simülatörlerinde yapılan testler sonucu kara havacılık sınıfına ayrılırlar. Yaklaşık bin kişilik devreden, 80-90 kişi bu şekilde seçilir. Harp Okulu bitince kara hava sınıfındakiler uçuş okuluna gider. Uçuş okulunda ise yüzde 50 gibi bir başarı ortalaması vardır. Yaklaşık 40-50 kişi pilot olabilmeyi başarır. Uçuş okulunu bitirenler artık kara hava değil kara pilot olur... Uçuş okulu bir yıl sürer ama bütün öğrenim hayatına bedeldir. Hayatından bezersin. Hem deli gibi ders çalışırsın hem de uçuş becerilerini geliştirirsin. Gece 02.00’de “Hâlâ ders çalışmam lazım” diye kıvranırken bir yandan da “Artık uyuyayım yoksa yarın güzel uçamam hocam kızar elenirim” korkusu yaşarsın. Şimdi yine uçuş okuluna git deseler bir yıl derim ki kalsın ben 4 sene Harp Okulu okuyayım. O derece zordur. Uçuş okulu bitince uh-1 helikopteri pilotu olarak mezun olursun. Sonra uçuş tecrüben artınca s-70, as-532 veya kobra gibi helikopterlerden birine intibak kursu çıkar. O helikopterin de kursunu aldıktan sonra birinci pilot olmak için uzun süre uçarsın. Özetle böyle!

ÜSTÜ KAPALI GÖZDAĞI

İdari soruşturma açıldı mı?

Biz bilmeyiz, asla bize söylemezler. Fakat Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı’na (Korgeneral) size aktardıklarım söylendi. Kendisi Tugay Komutanı Şükrü Eken ile görüşmüş sonrasında da Eken, “Burada (Siirt’te) ben size baskı mı yaptım” diye pilotlara sitemde bulunmuş.

Konuyla ilgili telsiz, doküman kayıtları var mı?

Maalesef yok. Herkesin sandığı gibi bir kara kutu ya da helikopterin tüm uçuş bilgilerini kaydeden bir cihaz yok. O cihaz uçaklarda bulunur. Daha önce başka bir kazada o cihazın söküldüğüne dair çıkan haberler de aslında hatalı. Sökülen şey o değildi. Helikopter kazalarında ölenlerin nasıl öldüğünü öğrenemezsiniz.

KOMUTANIN DERDİ, ÇORABIN RENGİ

Kara Havacılık Komutanı Hamza Koçyiğit kim?

Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral Hamza Koçyiğit, pilottur. 23 yıl önce kurmay olunca uçucu birliklerden ayrılıp Kara Kuvvetlerinin yer birliklerinde görevini yerine getirmeye başlamış, yıllarca uçuştan uzak kalmış, havacılık nosyonunu kaybetmiş biri. 23 yıl sonra da Kara Havacılık Komutanı olup tüm kara havacılık birliklerinin ve bütün pilotların başına geçirildi. Bu adamdan pilot gibi düşünmesini, pilot gibi karar vermesini artık nasıl bekleyelim? Bizimle piyadecilik oynuyor işte ancak çorabının rengi, favorinin uzunluğu, yolun asfaltı vs. Kanser edecek hepimizi bu gidişle...

YÜZDE 100 SİS RAPORU

Siirt’in Pervari İlçesi'nin kırsal kesiminde jandarmaya ait Sikorsky tipi helikopter 10 Kasım sabahı Herekol Dağı kayalıklarına çarparak düştü. Kazada 2’si pilot olmak üzere, 17 asker hayatını kaybetti. Siirt Valisi Ahmet Aydın, “Askeri helikopterin düşüş nedeni yüzde 100 sis” dedi. Ancak kazanın gerçek sebebine ilişkin net bilgiler açıklanmadı.

8 AYDA 4 KAZA!

Siirt’teki kaza son 8 ayda yaşanan 4. kaza oldu. 16 Mart’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’de görevli Türk birliğine ait Sikorsky tipi nakliye helikopterinin kırıma uğraması nedeniyle 12 personel, 22 Temmuz’da Yüksekova’da Jandarma Genel Komutanlığı’na ait S-70 tipi Sikorsky nakliye helikopterinin kazaya yapması nedeniyle ise 4 personel, 11 Ekim’de ise Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde yine S-70 Sikorsky tipi helikopterin düşmesi nedeniyle 1 personel hayatını kaybetti. Yaşanan kazalar nedeniyle 34 personel hayatını kaybederken, hazırlanan ön değerlendirme raporunda kazanın “hava koşullarına bağlı pilotaj hatası” nedeniyle gerçekleştiği yetkililerce belirtildi. (BCK) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com