17 kaçak yapı yıkılacak

17 kaçak yapı yıkılacak
Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım, Elvanlar Mahallesi Yaylak Mevkiinde mülkiyeti hazineye ait toplam 106 parsel üzerinde bulunan 17 ev ve ahır için mahkemeden yıkım kararı çıktığını ifade etti. Kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılması gündemde olan yapılar

Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım, Elvanlar Mahallesi Yaylak Mevkiinde mülkiyeti hazineye ait toplam 106 parsel üzerinde bulunan 17 ev ve ahır için mahkemeden yıkım kararı çıktığını ifade etti. Kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılması gündemde olan yapılar için “Yıkım mı yapacağız, yoksa hapse mi gireceğiz bilmiyorum” diyen Ahmet Yıldırım konuyla ilgili yaşadığı sıkıntıyı dile getirdi.
Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım, Yaylak mevkiindeki 17 ev ve ahır için 2000 yılında kaçak zabtı tutulduğunu ve 21 Temmuz.2000 tarih ve 144 sayılı Belediye Encümeni kararıyla yapıların yıkılmasına karar verildiğini bildirdi. Alınan karara rağmen 2004 yılına kadar hiçbir işlem yapılmadığını belirten Yıldırım, 2004 yılında genel denetim için belediyeye gelen müfettişlerin kendilerinden savunma istemesiyle konu hakkında bilgi sahibi olduklarını kaydetti.
Mülkiyeti Hazine'ye ait araziler üzerinde kurulan yapıların Mal Müdürlüğü'nce iki kez satışa çıkarıldığını kaydeden Yıldırım, “Yapı sahipleri komisyonun belirlediği ücret karşılığında arazi bedelini ödeyip satın almaz ise yıkım işlemlerini başlatacağız. Yapı sahipleri komisyonun belirlediği fiyattan ruhsatlandırma işlemini gerçekleştiremezse bu kış kıyamette vatandaşın evini nasıl yakacağız bilmiyoruz. Ya yasaları uygulayıp evleri yakacağız yada yasaya aykırı hareket ettiğimiz için hapse gireceğiz”dedi.
Eşme belediye Başkanı Ahmet Yıldırım konuyla ilgili şunları söyledi; 2004 yılı içerisinde Belediyemize yapılan genel teftiş sırasında, müfettişlerin cezaların tahsili ve yapıların yıkımı ile ilgili savunma istemesiyle biz bu konuya vakıf olduk. Belediye olarak biz bu kaçak yapılara o günün parasıyla kesilen 500'er milyon lirayı şahıslardan tahsil ettik, edemediklerimize de haciz işlemi başlattık. 2009 yılında, belediyemize gelen “kaçak yapılarla ilgili ne yaptınız” ibaresini içeren mahkeme celbinin ardından, öncelikle o bölgede imar çalışması başlatarak uygulama imar planı içersine aldık. Hazine arazisine İmar Kanunu'nun 18. maddesini uygulayıp, araziyi 106 parsele böldük. Vatandaşların yıkımdan mağdur olmaması ve tapularını alabilmesi için imar çalışmalarını bitirdik”
Sorunun çözülmesi ve yapıların ruhsatlandırılması için gerekeni yaptıklarını ancak İmar Kanunu'nun 32. ve 42. maddesi ile Türk Ceza Kanunu'nun 184. maddesinde belirtilen 5. fıkrası gereğince, yıkım kararını uygulamadıkları için kendilerinin ve vatandaşların suçlu duruma düştüğünü de anlatan Yıldırım şöyle devam etti; “Devam eden mahkeme süreci gereği yasal işlemlerin yürütülmesi gerekiyordu. Bu nedenle 28 Eylül 2010 tarihinde encümende vatandaşlarımıza 17 adet yapının tapusunu almaları ve ruhsat işlemlerini başlatmaları 60 günlük bir süre verdik. Bu 60 günlük süre sonunda yapı sahipleri ruhsatlandırma işlemlerini yapmaz ise yıkımların gerçekleşeceğini bildirerek yapı sahiplerine bu kararımızı tebliğ ettik. Mal Müdürlüğü de yapı sahiplerinin arazileri alması için toplam bedelin dörtte biri peşin, kalan kısmının sekiz taksitte 2 yıl içinde ödeyip tapularını alabileceğini bildirdi. Yapı sahipleri komisyonun belirlediği fiyattan arazileri almaz ise belediye olarak yıkım işlemlerini başlatacağız”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com