17 kişi hakkında dava açıldı

17 kişi hakkında dava açıldı
ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI, DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİNDE BİR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNİN BIÇAKLANARAK ÖLDÜRÜLMESİ OLAYINI DA KAPSAYAN SORUŞTURMA ÇERÇEVESİNDE 17 KİŞİ HAKKINDA DAVA AÇTI

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI, DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİNDE BİR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNİN BIÇAKLANARAK ÖLDÜRÜLMESİ OLAYINI DA KAPSAYAN SORUŞTURMA ÇERÇEVESİNDE 17 KİŞİ HAKKINDA DAVA AÇTI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kütahya'da, bir üniversite öğrencisinin bıçaklanarak öldürülmesi olayını da kapsayan soruşturma çerçevesinde 17 kişi hakkında, ''Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak amacıyla kasten adam öldürmek, bu suça iştirak etmek, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü üyesi olmak'' gibi bir dizi suçlamayla dava açtı.
İddianamede, ''PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün, Kütahya'daki milliyetçi hassasiyeti de fırsat bilerek, şehri provokatif eylemlerin odağı yaptığı, şehirdeki huzur ortamını bozarak, kaos yaratma amacı taşıdığı'' ifade edildi.
Sanıkların Kütahya'da gerçekleştirilen eylemlerinin bütün olarak değerlendirildiği kaydedilen iddianamede, bunun sonucunda, üniversite öğrencisi Hasan Şimşek'in öldürülmesi olayına da katılan sanıkların ilk aşamada ''PKK KONGRA-GEL terör örgütü üyesi olmak'' iddiasıyla tutuklandıkları, buna karşın eylemlerinin TCK'nın 302. maddesinde düzenlenen, ''Devletin güvenliğine karşı suçlar-devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak'' fiilini oluşturduğu kaydedildi.
-HASAN ŞİMŞEK'İN ÖLÜMÜ-
İddianamede, 9 Kasım 2010'da, Dumlupınar Üniversitesi Germiyan Kampusu içinde, iki öğrenci grubu arasında olay meydana geleceği ihbarı üzerine kolluk kuvvetlerinin bölgeye intikal ettiği anlatıldı.
Kampus giriş kapısı etrafında öğrenci gruplarının toplandığı sırada, sanıklardan Ö.Ö'nün diğer gruba doğru cep telefonunu göstererek, ''Üzerimde bomba var, patlatırım'' dediği ifade edilen iddianamede, gruplar arasındaki olayla ilgisi olmayan ve arada kalan Hasan Şimşek'in, sanık M.T'nin kullandığı bıçakla yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği kaydedildi.
Olayın ardından, Tavşanlı yönüne doğru kaçan ve arasında sanıkların bulunduğu grubun güvenlik amacıyla bir mağazaya alındığı kaydedilen iddianamede, mağazada daha sonra yapılan aramada 2 bıçak ele geçirildiği aktarıldı.
-DİĞER OLAYLAR-
İddianamede, Şimşek'in ölümüyle sonuçlanan olaydan bir gün önce sanıklardan 2'sinin de arasında bulunduğu iki öğrenci grubu arasında, Kütahya 100. Yıl Mahallesi Afyonkarahisar yolu üzeri yakınlarında ayrı bir olay meydana geldiği ifade edilerek, iki grubun, diğerini kendilerine saldırmakla suçladığı bildirildi.
Şehirde, 23 Şubat 2010'da bir başka olayın daha yaşandığı, bu olayın diğer olayların ''habercisi niteliğinde'' olduğu kaydedilen iddianamede, sanıklardan üniversite öğrencisi Y.Ç'nin, bir üniversite öğrencisinden yakasındaki Türk Bayrağı rozetini çıkarmasını istediği, bunun üzerine tartışma çıktığı, tartışmaya bir diğer öğrencinin de katıldığı kaydedildi. Y.Ç'nin, iki öğrenciyi bıçakla yaraladığı ve hakkında Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde ''PKK/KONGRA-GEL terör örgütü üyesi olduğu'' gerekçesiyle dava açıldığı anlatıldı.
-İSTENEN CEZALAR-

Şimşek'in bıçakla ölmesine neden olan M.T'nin, Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığında verdiği ifadede, PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün Kütahya'daki gençlik yapılanması ve bu yapının faaliyetlerine ilişkin savunma yaptığı kaydedilen iddianamede, ''Savunmasında, Hasan Şimşek'i öldürme kastıyla hareket etmediğini, olay günü üzerine gelen kalabalık grubun kendisini linç etmemesi için meşru müdafaada bulunduğunu söylediği'' de bildirildi.
İddianamede, sanık M.T'nin, ''Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak amacıyla kasten adam öldürmek'' suçlamasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi. M.T'nin, 6136 sayılı yasaya muhalefet'' suçundan da mahkumiyeti talep edilen iddianamede, diğer sanıkların da ''Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak amacıyla kasten adam öldürme suçuna katılmak, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü üyesi olmak'' gibi bir dizi suçtan mahkumiyetleri talep edildi.
Sanıklar, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com