170 Bin Şiddetinde Rekor!

170 Bin Şiddetinde Rekor!
Megakent böylesini görmedi. Yaklaşık 170 bin kişi 'Asya'dan Avrupa'ya koştu..

İstanbul 'rekora' koştu... 32'nci Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda 32 yılın katılım rekoru kırıldı. Yaklaşık 170 bin kişi, Asya'dan Avrupa'ya geçti, ortaya hayli ilginç görüntüler çıktı.
Megakentte dün hayat durdu, pırıl pırıl bir pazar sabahında vatandaş köprüye akın etti. Yarışma için önce engelliler çizgideki yerlerini aldı. 08.45'te Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vali Hüseyin Avni Mutlu, startı verdi... 42 kilometrelik maratonu, 15 kilometrelik koşu izledi... Ardından sıra organizasyonun en renkli bölümüne geldi. Başkan Topbaş, start tabancasını ateşledi, tarihi yürüyüş başladı... 7'den 77'ye, yerli-yabancı yaklaşık 170 bin kişi, kıtalararası yürüdü. Köprüde kimi, tavlasını oynadı, kimi piknik yaptı. Kimileri halay çekti, kimi aşkını köprünün ayaklarına kazıdı. Belediye ekipleri de yeniden boyamak için oradaydı.

PANKARTINI KAPAN GELDİ
Avrasya adeta, 'mesajların' verildiği dev bir Sivil Toplum Platformu haline geldi. Turkcell çalışanları, 'Kardelenler' projesi kapsamında eğitim alan kız öğrencilere destek olmak için oradaydı. 'Okumayan Kalmasın Kampanyası'nı yürüten Düşün Taşın Derneği üyeleri köprü üzerinde kitap okudu. İzci grupları ve sigara karşıtları yürüdü. HES karşıtları 'dereler bizimdir' sloganları attı. Çorumlu Sanayici ve İş Adamları Derneği halaylar çekti, Emniyet Müdürlüğü Çocuk polisinin maskotu 'Kanka' da maratona katıldı. Hakkarili Çocuk Futbol takımı, tenisçiler köprüde coştu..

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ BEŞİK GİBİ
Yürüyüşe yaklaşık 100 bin kişinin katılımı bekleniyordu. Ama sayı arttıkça arttı, 170 bine yaklaştı. Depreme karşı esnek yapıda olan köprü beşik gibi sallandı. Kimi aldırış etmedi, kimileri ürkek adımlarla ilerlemeye devam etti.

MEGAKENT KOŞUYOR DÜNYA İZLİYOR
REKOR katılım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Kadir Topbaş'ı hayli memnun etti: Bu yılki temanın, 'İstanbul Koşuyor' olduğunu belirten Topbaş şöyle konuştu: İstanbul her alanda koşuyor. Dünya İstanbul'u takip ediyor. İstanbul, sağlıklı bir yaşam, barış ve hoşgörü için koşuyor. Avrasya Maratonu'nun New York ve Berlin maratonlarıyla yarışmasını arzuluyoruz. Bu, dünyada kıtalararası tek maraton. Tarihin izlerini taşıyan alanlarda yapılıyor ve tarihi yarım adada tamamlanıyor. Bu katılım bir rekordur. Geçtiğimiz yıllarda bu sayı yüz bin olarak telafuz ediliyordu. Ulaşılan rakam maratonun daha da büyüyeceğinin göstergesi.

8 BİN ATLET TER DÖKTÜ
AVRASYA Maratonu'na, 84 ülkeden 8 bin atlet katıldı
- Maratonda en fazla Alman atletler boy gösterdi.
- Sporculara toplam 1 milyon dolar para ödülü dağıtıldı.
- Maratonda, genel klasmanda erkek ve bayanlarda birincilere 50 bin, ikincilere 25 bin, üçüncülere 15 bin, dördüncülere 10 bin, beşincilere 8 bin dolar ödül verildi.

AFRİKALILAR ESTİ
32. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda, birinciliğe Afrikalılar ambargo koydu. Afrikalı atletler maraton ve 15 kilometrelik koşularda hem erkekler hem bayanlarda ilk sıraları aldı. Erkeklerde Kenyalı Vincent Kiplagat 2.10.39 ile birinci, Etiyopyalı Dereje Yadete Woldegiorgis 2.11.53'lük derecesiyle ikinci, yine Etiyopyalı Girma Assefa da 2.13.37 ile üçüncü oldu. Bayanlarda ise ilk üç sırayı Etiyopyalı Ashu Kasım 2.27.25, Alemitu Abera 2.27.54 ve Amane Gobena 2.32.28'lik dereceleriyle elde etti.

MERYEM KÜRSÜDE
15 kilometrelik koşuda yine ilk sıralarda Afrikalılar vardı. Erkeklerde Etiyopyalı Abayneh Ayele Woldegiorgis birinci, Kenyalı Sang Benard Cheruiyot ikinci, Etiyopyalı Workinhe Tesfa üçüncü olurken, bayanlarda Kenyalı Emily Chebet birinci, Etiyopyalı Belaynesh Oljira ikinci, Türkiye'den Meryem Doğan üçüncülük kürsüsüne çıktı. Türk sporcular içinde erkeklerde en iyi dereceyi Bekir Karayel yaptı. Karayel, genel klasmanda 12.16.40'lık derecesiyle beşinci, Türk sporcular içinde birinci oldu. Bayanlar maratonda ise Bahar Doğan, 2.37.51'lik derecesiyle genel klasmanda altıncı, Türk sporcular içinde ise birinci oldu.

ŞAMPİYON BU KEZ 4.
Son 2 yılın şampiyonu Etiyopyalı Kasime Adilo Roba, bu kez 4.'lükle yetindi. Şampiyonlar, ödüllerini koşunun bittiği Sultanahmet'te aldı.

ŞABAN, REZZAN'I SEVİYOR
HALK Koşusu, Şaban Demirtaş için ayrı bir fırsattı. O, dört yıldır evlenemediği sevgilisine 'Rezzan benimle evlenir misin' pankartı ile teklifini iletti. Şimdi Rezzan'ın cevabını bekliyor. Spor hocası Özgür Tetik ise 15 kilometrelik koşuda, kız arkadaşı Ayşegül Demir'e evlenme teklif etti. Tetik, 'evet' yanıtı alınca, vakit kaybetmeden yüzüğü taktı.

TİŞÖRT YETİŞMEDİ
- Avrasya için 100 bin tişört bastırıldı. Ama katılım beklenenden hayli yüksek olunca, tişörtler ve madalyalar anında tükendi. Alamayan İstanbullular, kısa süre sonra madalya ve tişörtlerine kavuşacak.

'BİRLİK' RUHUYLA
- Avrasya Maratonu'nda yarışmacılar göğüslerinde Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) logosuyla koştu. İlk iki bin kişiye Türk ve AB bayraklarının uyumunu, zenginliğini yansıtan ABGS bayrakları dağıtıldı.

POLİS DUVAR ÖRDÜ
- Halk koşusu sırasında, geçen yılki gibi intihar yaşanmaması için, geniş güvenlik önlemi alındı. Yolun alt kısmındaki bölümde, iki tarafa da polis ekipleri yerleştirildi.
- Etkinlik için sağlık istasyonu kuruldu. 112 Acil Servis'in motorize ekipleri de köprü üzerinde yerini aldı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com