170 KM. SICAK ASFALT

170 KM. SICAK ASFALT
Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılamak için Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde yapılacak olan ve Türkiye'nin en büyük 4. havaalanı olma özelliğini taşıyan Zafer Bölgesel Havaalanının temeli, Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ve

Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılamak için Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde yapılacak olan ve Türkiye'nin en büyük 4. havaalanı olma özelliğini taşıyan Zafer Bölgesel Havaalanının temeli, Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katıldığı törenle atıldı. Törende konuşan Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, Kütahya'ya 170 km. sıcak asfalt vaadinde bulundu. Yıldırım konuşmasının devamında Havalimanını ortak kullanacak Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin bölünmüş yolla bağlanacağını da vadetti. Temel atma töreninde konuşan Yıldırım, Kütahya'yı komşu illere bağlayan yollar için (Eskişehir, Afyonkarahisar, Balıkesir ve Bilecik yönlerine) 170 km. sıcak asfalt için 1 milyar TL. (Eski parayla 1 katrilyon lira) bütçe ayırdıklarını dile getirdi.
Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılamak için Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde yapılacak olan ve Türkiye'nin en büyük 4. havaalanı olma özelliğini taşıyan Zafer Bölgesel Havaalanının temeli, Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katıldığı törenle atıldı. Törende konuşan Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, Kütahya'ya 170 km. sıcak asfalt vaadinde bulundu. Yıldırım konuşmasının devamında Havalimanını ortak kullanacak Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin bölünmüş yolla bağlanacağını da vadetti. Temel atma töreninde konuşan Yıldırım, Kütahya'yı komşu illere bağlayan yollar için (Eskişehir, Afyonkarahisar, Balıkesir ve Bilecik yönlerine) 170 km. sıcak asfalt için 1 milyar TL. (Eski parayla 1 katrilyon lira) bütçe ayırdıklarını dile getirdi.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, temeli atılan Zafer Bölgesel Havaalanı ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak'ın, sadece Türkiye'de değil, dünyada kaplıca turizminin, termal turizmin, sağlık turizminin, kongre turizminin başkenti olacağını söyledi.
Eroğlu, Kütahya'nın Altıntaş ilçesine bağlı Alibey köyü arazisindeki havaalanı inşaat alanında düzenlenen temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak'ın ihtiyacını karşılayacak havaalanının bu illerin bahtını açacağını, istihdam sağlayacağını, ayrıca ticareti, ihracatı muhteşem şekilde geliştireceğini bildirdi.
Bölgedeki üç ilin termal turizm bakımından muhteşem bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Eroğlu, sosyal güvenlik kurumları aracılığıyla Finlandiya'dan Kazakistan'a kadar pek çok ülkeyle termal turizm için anlaşma imzaladıklarını, ancak yurt dışından buradaki kaplıcalar ve fizik tedavi tesisleri için insanların gelmesinin sorun olduğunu anlattı.
Yurt dışından, bölgeye havaalanı yapılmasının talep edildiğini dile getiren Eroğlu, şöyle devam etti:
''İnşallah bu havaalanı ile burası sadece Türkiye'de değil, dünyada kaplıca turizminin, termal turizmin, sağlık turizminin, kongre turizminin başkenti olacak. Gerek Kütahya, gerek Afyonkarahisar, gerekse Uşak'ta ortak bir karar aldık. 2012 yılına kadar, yani havaalanı hizmete açılmadan önce buradaki bütün verimli toprakları kapalı sistem, basınçlı sulama sistemleriyle sulayacağız. Çünkü burasını bir gıda üretim ve ihracat üssü haline getirmek istiyoruz. Üç ilimizde üretilecek olan ürünler, domatesinden kirazına, meyvesinden sebzesine, çiçeğine kadar bütün dünyaya buradan ihraç edilecek. Dolayısıyla burası da ticaretin, ihracatın ve bu güzel insanların diyarı olarak tarihe geçecek.''
Eroğlu, havaalanının bu hale gelmesinin kolay olmadığını, neredeyse her hafta bürokrasiyi aşmak için uğraştıklarını belirterek, Türkiye'de ilk defa burası için sadece terminal binasının değil, pistin de dahil olduğu bütün ünitelerin yap-işlet-devret modeliyle yapılması ve işletilmesi için karar aldıklarını hatırlattı.
Arazinin çevre düzeni planı olmaması gibi zorluklarla karşılaştıklarına işaret eden Eroğlu, şunları kaydetti:
''(Benim artık canım sıkıldı, getirin) dedim ve 1/100000'lik çevre düzeni planına el yazımla Zafer Havaalanı diye yazdım. Binali Bey dedi ki, (Burada kamulaştırma problemi var.) Buradan bütün arazi sahiplerine çok teşekkür ediyoruz. (Yeter ki havaalanı gelsin, başka bir yerden toprak verin, takas yöntemiyle burayı devrederiz) dediler. Hatta bunların takas işlemlerinin hemen yapılmasını istedim. O dönemdeki Kütahya Valimiz, (Efendim bir kamyonet dolusu evrak var) dedi. (Getirin) dedik, Maliye Bakanlığımıza bunlar döküldü. Sağ lsun Maliye Bakanımız talimat verdi, kamyonet dolusu evrak bir haftada bitti ve arazi Ulaştırma Bakanlığımıza teslim edildi.
Halkımız için şevkle, heyecanla çalışıyoruz. Çünkü Başbakanımızın bir hedefi var. Şu anda Türkiye'yi, dünyada 26'ncı sıradan aldık, 16'ncı sıraya yükselttik. Ancak büyük millet olan bu millet için 16'ncı sırada olmak bizleri tatmin etmiyordu. Başbakanımız bir hedef gösterdi, 2023'ten önce Türkiye'yi dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına yükselteceğiz. Hakikaten Türkiye'de çok güzel işler yapıldı. Binali Bey'e de şükranlarımı sunuyorum. Çünkü havayolunu halkın yolu yaptı, 13 bin 100 kilometre bölünmüş yol inşa etti. Kendisine şükran borçluyuz. Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak'tan İstanbul'a, Ankara'ya, Türkiye'nin her yerine gitmek çok kolay olacak. Bu bölgeler artık kavşak noktası olacak.''

''BUGÜN BU OVA, TARİHİ
BİR GÜN YAŞIYOR''
Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise havaalanı ve çevresinde 140 bin Türk evladının Kurtuluş Savaşı'nda şehit düştüğünü anımsatarak, ülkenin bağımsızlığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin istiklali için canlarını feda eden binlerce şehidin yattığı bu ovada ülkenin gelecek mücadelesi için yatırımlar, havaalanları, yollar, barajlar ve her türlü hizmetin ardı ardına yapılmaya devam ettiğini söyledi.
''Bugün bu ova, tarihi bir gün yaşıyor'' diyen Yıldırım, şöyle konuştu:
''Burada güzel bir işbirliği var. Sadece devletle özel sektörün işbirliği değil, aynı zamanda komşu üç ilimizin işbirliği, birlikteliği var. Burada bir havaalanı yapılması için çalışmalara başladığımızda Kütahya ve Afyonkarahisar ayrı havaalanları istiyor, Uşak'ın şöyle böyle bir havaalanı var. Tabi hepsine ayrı ayrı havaalanı yapmayı gönlümüz arzu eder ama bu kadar da zengin değiliz. Kaynaklarımızı daha isabetli kullanmamız lazım, israf etmememiz lazım. Öyle bir şey yapalım ki dedik, yapacağımız bu iş, üç vilayetimizde 2 milyona yakın vatandaşımızın yaşadığı bu bölgenin ihtiyacını görsün. Arkadaşlarımızla, bölge milletvekillerimizle, değerli bakanımızla oturduk, düşündük, haritayı önümüze aldık. Sonra dedik ki, haritadan bakmak olmaz, araziye çıkmamız lazım. Bir akşam üzeri Altıntaş'a geldik. Burada bizi büyük bir topluluk, heyecanlı bir kalabalık karşıladı. Orada bu havaalanının kararını verdik, yerini tespit ettik. Altıntaş bize bağrını açtı, 'hoş geldiniz' dedi, biz de bu havaalanını Altıntaş'a kurmaya karar verdik. Bu havaalanı Uşak'a, Afyonkarahisar'a, Kütahya'ya aşağı yukarı 50 kilometrelik mesafe. Aynı mesafe, bir 10 kilometre fark eder. Dolayısıyla buradan Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya'ya bölünmüş yolu aynı zamanda yaptığımızda değme keyfine...''

-''HAVAALANI,
30 AĞUSTOS 2013'TE SAAT 13.13'TE AÇILACAK''-
Yıldırım, havayolunu halkın yolu yaptıklarını, yolları bölüp milleti, insanları birleştirdiklerini ifade ederek, bunların yeterli olmadığını, gönüllere yol yapmanın önemli olduğunu bildirdi.
Gönüllere de yol yapacaklarını dile getiren Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:
''Türkiye havacılıkta destanlar yazıyor, bölünmüş yollarda destanlar yazıyor. Hızlı tren geldi, çile bitti. 'Kara tren gecikir belki de gelmez' türküsü tarihe gömüldü. Türkiye'yi yollarla donattık, bilişim yollarıyla donattık. İnsanımızın ayağına taş değmemesi için liderimiz, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Türkiye'yi baştan başa imar ediyoruz. Şimdi yaptıklarımız yetmez. Bizim konuşmamıza lüzum yok, yaptıklarımız, eserlerimiz, bölünmüş yollarımız, barajlarımız, toplu konutlarımız, hastanelerimiz konuşacak. İnsanımızın gönlüne yaptığımız yollarla konuşacağız. Konuşarak, laf üreterek bu ülkenin zamanını israf etmeyeceğiz, hep hizmet yapacağız, sürekli hizmet yapacağız.''
Havaalanı yapılan illerin sınıf atladığını, futbol takımlarında olduğu gibi ikinci ligden birinci lige, süper lige çıktıklarını ifade eden Yıldırım, ''Şimdi Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak bu havaalanıyla Süper Lig'e çıktı. Bu havaalanıyla yeni bir gün, yeni bir gelecek başlıyor. Burada tarih turizmi, termal turizm, çinicilik, tekstil, sağlık turizmi gelişecek. Ülkemiz kalkınacak, vatandaşımıza iş, aş bulacağız, ekmek kapısı olacak. Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı, Zafer Havaalanı'nın inşa edileceği bu mübarek topraklarda Büyük Atatürk'ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine bu ülkeyi, bu güzel insanımızı taşımak hepimizin boynunun borcu'' diye konuştu.
Yıldırım, daha sonra Bakan Eroğlu ile havaalanının yapım ve 29 yıl 11 ay için işletme hakkını alan IC İçtaş AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen'i platforma davet etti. Yıldırım, kısa süren görüşmenin ardından sözleşmeye göre 36 ayda bitirilmesi gereken Zafer Bölgesel Havalanının 30 Ağustos 2013 günü saat 13.13'te hizmete açılması için Çeçen'den söz aldığını ifade etti.

-3 BİN METRE BOY, 45 METRE ENE SAHİP PİST YAPILACAK-
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal, sivil havacılık alanındaki olağanüstü gelişmeler sayesinde 2003 yılına göre uçak trafiğinin geçen yıl yüzde 129 büyüyerek 1 milyon 213 bin 125'e, yolcu trafiğinin ise yüzde 198 büyümeyle 102 milyon 800 bin 392'ye yükseldiğini bildirdi.
Bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye geneli toplam yolcu trafiğinin geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 13.7 artış kaydederek 20 milyon 151 bin 859'a, uçak trafiğinin ise yüzde 14.4 artışla 259 bin 978'e çıktığını dile getiren Birdal, havaalanıyla ilgili şu bilgileri verdi:
''Havaalanı seyrüsefer hizmetleri, DHMİ tarafından verilecek. Zafer Bölgesel Havaalanının yatırım tutarı 110 milyon liradır. Burada son derece modern, ileri teknoloji cihazları kullanılacaktır. Proje kapsamında 3 bin metre boy, 45 metre ene sahip pist, bağlantı taksi yolu, 240 metre boy, 150 metre ene sahip C grubu 4 uçak kapasiteli apron, 17 bin metrekare ve yılda yaklaşık 2 milyon yolcu kapasiteli terminal binası, kule, itfaiye garaj binası, genel amaçlı garaj binası, giriş kontrol binası, güç ısı merkezi binası, çevre tel örgü, çevre güvenlik yolu ve sistemleri yapılacak.''
Tören, Bakan Veysel Eroğlu, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve IC İçtaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen'in butona basarak temele ilk harcı dökmesiyle sona erdi.
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Uşak Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Hasan Fehmi Kinay, İsmail Hakkı Biçer, Hüseyin Tuğcu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba, üç ilin daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar da törende hazır bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com