17,5 milyon insan, kalpten ölüyor

17,5 milyon insan, kalpten ölüyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl dünyada 17,5 milyon, Türkiye'de ise yaklaşık 200 bin insanın, kalp damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi.
Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, kalp damar hastalıklarının üçte 2'sinin düşük ve orta gelirli ailelerde görüldüğünü belirterek, sağlıksız beslenme, motorlu taşıtların yaygınlığı, hava kirliliği, stres, düzensiz şehirleşmenin getirdiği olumsuzlukların kalp damar hastalığına yakalanmada en önemli faktörler olduğunu kaydetti. 
 
Özler, ''Kalp damar hastalıklarında, doğumsal kalp damar hastalıkları bir tarafa bırakılırsa, korunmanın çocukluk yaşlarından itibaren başlaması gerekmektedir. Eğer sigara içiyorsanız en kısa zamanda bunu terk etmeli hatta sigara içilen ortamlardan kaçınmalısınız. Bugün kalp merkezlerinin koroner yoğun bakım servislerinde yatan hastaların yüzde 90'ından fazlası sigara içen kişilerdir. Beslenmenize dikkat edin. Hareketsiz yaşamdan uzak durun. Kendiniz ve kalp damar sağlığınız için her gün yarım saat yürüyüşe vakit ayırın'' dedi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com