18 büyük gemi kazasındaki acı gerçek!

18 büyük gemi kazasındaki acı gerçek!
Gemi kazalarında kadın ve çocuklara göre, daha çok erkeklerin hayatta kaldığı tespit edildi. Bunun nedeninin de "önce kadınlar ve çocuklar" kuralının uygulanmaması olduğu belirtildi.
Uppsala Üniversitesi bilim adamları, tarihteki 18 büyük gemi kazasını inceledi. Erkeklerin hayatta kalma şansının kadınlara göre iki kat fazla olduğunu tespit eden bilim adamları, çocukların kurtulma şansının ise çok düşük olduğunu kaydetti.
 
Sadece 1912'deki Titanic ve 1852'deki Birkenhead kazalarında hayatta kalan kadın ve çocukların yüzdesi, erkeklerinkinden yüksek oldu. Titanic battığında kadın ve çocukların yüzde 70'i, erkeklerin ise sadece yüzde 20'si kurtuldu.
 
Bilim adamları Mikael Elindera ve Oscar Erixson, bunda, kaptanın müdahalesinin etkili olduğunu, onun sayesinde önce kadın ve çocukların gemiden ayrıldığını bildirdi.
 
Bilim adamları, istisnalar dışında gemi kazalarında önce mürettebatın canını kurtarmaya çalıştığını, dolayısıyla hayatta kalma oranlarının yüksek olduğunu, gemiyi ilk terk edenin kaptan olmasının da sık görüldüğünü belirtti. (SNK)
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com