18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü Uşak'ta kutlandı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü Uşak'ta kutlandı
Çanakkale Zaferi'nin 95. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Uşak'ta de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Yeni Mezarlıktaki Garnizon Şehitliği'nde çelenk koyma töreni ile başlayan kutlamalar daha sonra Atatürk Kültür Merkezi'ndeki anma programı i

Çanakkale Zaferi'nin 95. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Uşak'ta de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Yeni Mezarlıktaki Garnizon Şehitliği'nde çelenk koyma töreni ile başlayan kutlamalar daha sonra Atatürk Kültür Merkezi'ndeki anma programı ile devam etti.

Sabah saatlerinde Garnizon Şehitliği'ndeki törende 2005 yılında şehit düşen Uzman Cavuş Orhan Atak'ın oğlu İsa Berkay Atak'ın (15) okuduğu “Mehmedim” adlı şiir duygulu anlar yaşattı. Şehitlikte saygı atışının ardından, protokol üyeleri ve şehit aileleri şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı. Şehit aileleri karanfil bırakırken gözyaşlarına hakim olamazken, çocuklar şehitlerin mezar taşlarında bulunan fotoğrafları öptü. Garnizon Şehitliği'ndeki çelenk koyma töreninde konuşan Jandarma Binbaşı İhsan Çanak, Çanakkale'de tekniğin vatan sevgisi karşısında çaresiz kaldığını tüm dünyanın gördüğünü söyledi. Çanakkale zaferinin yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu da anlatan binbaşı İhsan Çanak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Türk askerinin gösterdiği kahramanlığın ulusu gururlandırdığını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünkü güçlü durumunu o kahramanlıklara borçlu olduğunu ifade etti.
Şehitlikteki törenin ardından Atatürk Kültür Merkezi'nde valilikçe düzenlenen “18 Mart Şehitler Günü” programına geçildi. Törene Vali Özdemir Çakacak, İl Garnizon Komutan Vekili Binbaşı Osman Tobbaş, Belediye Başkan Vekili Mustafa Gündüz, Cumhuriyet Başsavcısı Hamdi Ünal Karabeyoğlu, İl Emniyet Müdürü Cafer Şahin ile daire müdürleri ve şehit aileleri katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün törende yaptığı açılış konuşmasında 'Devletimizin var olabilmesi için canlarını feda eden şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Onlar bizim baş tacımızdır. Gazilerde can damarlarımızdır. Bunu hiçbir zaman unutmamalı ve bugünün sadece bir günle sınırlandırmamalıyız. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi şükranla anıyoruz' dedi.
Uşak Valisi Özdemir Çakacak ise konuşmasında 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 95. yıl dönümü ve aziz şehitleri anmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk askerinin bu topraklar için şehit düştüğünü anlatan Çakacak, “
Bu topraklar kolay kazanılmadı. Bu vatana sahip çıkmak Ulu Önder'in bize emanet ettiği demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak için çalışmalıyız”dedi.
Konuşmaların ardından tören öğrencilerin hazırladığı drama ve oratoryo gösterisi ilgiyle izlendi. Kutlamalar kapsamında Atatürk Kültür Merkezi'ndeki tören fuaye alanında açılan“Çanakkale” isimli fotoğraf sergisi ile sona ererken 18 Mart Şehitler Günü, çeşitli etkinliklerle gün boyu kutlanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com