18 Mart Şehitleri Anma Günü

18 Mart Şehitleri Anma Günü
Dışişleri Bakanı Davutoğlu:

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Çanakkale nasıl bir destansı mücadeleyse bundan sonra diplomasi alanında her türlü destansı fedakarlıkla bu ülkeyi, bu milleti dünyanın her yerinde onurla temsil etmeye devam edeceğiz" dedi.

Bakan Davutoğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle Cebeci Asri Merzarlığı'ndaki Dışişleri Bakanlığı Şehitliği'nde düzenlenen anma törenine katıldı.

Bir milletin tarihte bıraktığı izin o milletin kazandığı büyük zaferler kadar yaşadığı derin acılarla ilgili olduğunu belirten Davutoğlu, "Aziz milletimiz asırlardır çok engin ve derin bir coğrafyada çok köklü tarihi tecrübelerle bütün insanlığa ışık saçan idealler uğruna bir çok şehidimizi toprağa vermiştir" diye konuştu.

Türkiye'nin Güney Kore'den Yemen'e, Mısır'dan Azerbaycan'a kadar 26 ülkede 58 şehitliği bulunduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Hiçbir dış seyahatimiz yoktur ki şehitlerimizin huzuruna varmayalım ve onlara tazimle ziyaretimize başlamamış olalım" ifadesini kullandı.

Onur ve izzetle yaşamak isteyen milletlerin fedakarlık yapması gerektiğini dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Hele hele o milleti bütün dünyada temsil eden diplomasi ve bu çerçevede faaliyet güden bütün kurumlarımızın temsilcileri bu anlamda çok daha büyük fedakarlıklara her zaman hazır olmuşlardır. Ben her zaman böyle bir camianın içinde bulunmaktan, başında bulunmaktan, böyle her an fedakarlığa hazır bir kadro ile çalışmaktan büyük bir onur duyuyorum."

Türkiye'nin 1970-80'li yıllarda 40 şehidini toprağa verdiğini hatırlatan Davutoğlu, "Bu, o yılların rakamları itibari ile ele alındığında dışişleri camiasının, diplomasi kadromuzun neredeyse yüzde 4'üne tekabül etmektedir ki, diplomasi tarihinde aslında görülmemiş bir orandır" şeklinde konuştu.

Diplomatların tarih boyunca barış elçileri olarak saygı gördüklerine dikkati çeken Davutoğlu, "Elçiye zeval olmaz diye dilimize de kazanılmış olan o diplomasi ilkesi maalesef Asala terörist örgütü tarafından 1970'li yıllardan itibaren bozulmuş ve gerçekten çok onurlu bir şekilde görevlerini yürüten diplomatlarımız dünyanın birçok köşesinde şehit olmuşlardır" dedi.

"Bizim uğrunda yaşadığımız değerler adına bundan sonra da bir fedakarlık yapmak gerektiğinde, al bayrağı dünyanın her yerinde dalgalandıran bu kadrolar olarak her türlü fedakarlığa, gerektiğinde canımızı vermek de dahil her türlü imtihana hazırız" diyen Davutoğlu, törene katılan şehit yakınlarına da şunları söyledi:

"Sizler çok büyük değerler uğruna en büyük kıymetlerinizi toprağa verdiniz. Toprakta yatanlar sadece şehitlerimiz değil, onlarla birlikte bütün bir insanlık vicdanıdır. Biz bu vicdanı her yerde savunmaya devam edeceğiz. Nerede olursa olsun, hangi şartlarda olursa olsun al bayrağı ve al bayrağın temsil ettiği bütün değerleri savunmak, o değerleri ayakta tutabilmek için gerektiğinde her türlü fedakarlığı yapmaya yine hazırız."

Dışişleri camiası olarak kenetlenmiş bir aile olduklarını kaydeden Davutoğlu, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir tehditten ve saldırıdan yılmadan yollarına devam edeceklerini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı camiasına ve şehit yakınlarına taziyelerini ileten Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Aziz milletimize Çanakkale şehitlerimiz dolayısıyla onların hatırası çerçevesinde taziyelerimi sunuyorum. Çanakkale nasıl bir destansı mücadeleyse bundan sonra diplomasi alanında her türlü destansı fedakarlıkla bu ülkeyi, bu milleti dünyanın her yerinde onurla temsil etmeye devam edeceğiz."

Törende, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından şehitlik anıtına ve kabirlere çelenk konuldu. Şehitlikteki kabirleri tek tek ziyaret eden Davutoğlu, dua edip kabirlere karanfil bıraktı.

Törene, Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının yanı sıra şehit yakınları, siyasi parti temsilcileri, emekli büyükelçiler ve çeşitli ülkelerin diplomatik misyon temsilcileri katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com