"18 Mart Şehitleri Anma Günü" paneli

18 Mart Şehitleri Anma Günü paneli
Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin:

SAKARYA (AA) - Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya-Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin, Çanakkale Savaşı'nın Türk edebiyatı açısından dönüm noktası olduğunu söyledi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi"nde düzenlenen "18 Mart Şehitleri Anma Günü" panelinde konuşan Çetin, Türk edebiyatının kurtuluş mücadelesi yıllarında üslup ve içerik anlamında yeni akımın etkisinde kaldığını anlattı.

Çetin, şiirin evrensel olması gerektiğini belirterek, "Zaman ve mekan kavramlarının üzerinde yazılan şiirler tarih boyunca okunur ve hatırlanır. İstiklal Marşı da hem duygu hem de üslup yönünden zaman mefhumunun üzerinde bir duyguya sahiptir" diye konuştu.

Batılı devletlerin Tanzimat Fermanı'ndan günümüze kadar Türk edebiyatı üzerinde etkinliğini sürekli arttırıldığına dikkati çeken Çetin, şöyle konuştu:

"Son yüzyılda edebiyatımız Batı'nın etkisinde kalmıştır. Emperyalist güçler, özellikle 19. yüzyılda kurdukları üniversitelerle kültürlerini milletimize aşılamaya çalışmıştır. Çanakkale Savaşı'yla bu düşünce yıkılmaya başlanmıştır. Özellikle Akif'in yazdığı şiir buna en güzel örnektir. Örneğin, 'Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar' mısrasında Akif, Batı'nın teknolojisi ve gelişmişliğini anlatırken, 'Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var' sözüyle de Anadolu insanının iman ve inancını resmetmiştir."

Tarihi hafızanın tekrar edilmemesi ve yazılmaması durumunda çabuk unutulacağını aktaran Çetin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Misyonerlik, Müslümanları, Hristiyanlaştırmak değil, Müslümanları dininden uzaklaştırmaktır. İslam medeniyeti, bir insanlık medeniyetidir. Çanakkale Zaferi de vahşete karşı verilmiş medeniyet savaşıdır. Savaşı görmeden, yaşamadan ama hissederek İstiklal Marşı'nı kaleme alan Akif'in gözünden zafer, İslam ordusunun Haçlı ordusuna karşı mutlak zaferidir. Bu yüzden Akif'in şiirini güncel anlamda da yorumlamalıyız."

Panel, şiir ve türkülerle sona erdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com