18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin Yıl Dönümü

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin Yıl Dönümü
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "1910’lardan 2010’lara gelirken ve Çanakkale şehitlerini anarken, bir kez daha görüyoruz ki her ırktan, her inançtan şehitlerimiz, Çanakkale’de yan yana yatıyorlar, ektikleri kardeşlik tohumları ise yeşeriyor, kökleşiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, yayımladığı mesajında, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferinin 99. Yıl Dönümü'nde 81 milyon insana "Kardeşliğe hoş geldiniz" dediğini ve insanlığa, temiz ahlaka sahip çıkmaya davet ettiğini belirtti.

Bu günlere insanlığa saygı, kardeşlik ruhu ve temiz ahlakla geldiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Çanakkale’nin şehitleri, gazileri, kahramanları, yiğitleri bize bunları miras bıraktı. Ama ne yazık ki, günümüzün iktidarı, dizginsiz muktediri bu mirasa, insan sevgisine de kardeşlik ruhuna da temiz ahlaka da ihanet etti. Güzel ülkemiz de hiç hak etmediği bir yönetimle, yöneticiyle karşılaştı.

Tarihe, geçmişe, düne, bugüne baktığımızda bu yönetim ve yönetici farkını açıkça görüyoruz… Biri, işgal amacıyla geldiği topraklarda yenilen ve hayatını kaybeden yabancı askerlere, “Dost bir vatanın bağrında bulunuyorsunuz. huzur ve barış içinde uyuyun” diye seslenen Mustafa Kemal, diğeri ekmek almaya giderken, ‘Emri ben verdim’ diyen Erdoğan’ın ‘Destan yazdılar’ dediği polislerce öldürülen Berkin’i terörist ilan eden R.T. Erdoğan... Biri, işgal amacıyla geldiği topraklarda yenilen ve hayatını kaybeden yabancı askerlere, 'sizler şehit Mehmetçikler ile yan yana, koyun koyunasınız' diyen Gazi Mustafa Kemal... Diğeri, Burakcan ile Berkin’i ayrı ayrı kamplara havale eden, birine bizden diyen, ötekini düşman ilan eden, her ikisinin de bu toprakların çocuğu olduğunu ve aynı topraklarda yattığını söyleyemeyen, evrensel kardeşlik ve insan sevgisinden uzak R.T. Erdoğan...

Biri, uzak diyarlardan evlatlarını savaşa gönderen analara, ‘Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim  çocuklarımız  olmuşlardır’ diyebilen Atatürk... Diğeri, Berkin’in çocuk olduğunu vurgulamak için bilyeleriyle toprağa verdiren annesini yuhalatan, Burakcan’ın ve Berkin’in babaları ‘Acımız ortak’ derken, acıyı bile ayrışma nedeni yapan bir ayrılıkçı…

1910’lardan 2010’lara gelirken ve Çanakkale şehitlerini anarken, bir kez daha görüyoruz ki, her ırktan, her inançtan şehitlerimiz Çanakkale’de yan yana yatıyorlar, ektikleri kardeşlik tohumları ise yeşeriyor, kökleşiyor. Ve yine görüyoruz ki, kardeşlik ve insan sevgisinden nasibini almayanlar hangi göreve gelirlerse gelsinler, hangi koltuklara otururlarsa otursunlar, iktidar imkanlarını kullanarak devletini ne kadar soyarlarsa soysunlar kardeşliğimize, insanlığımıza, ahlakımıza daha fazla zarar veremeyecekler.  Geldikleri gibi de gidecekler."

Kılıçdaroğlu, Çanakkale’yi geçilmez kılarken şehit olan ve yan yana, omuz omuza kardeşçe yatan Mehmetçikleri saygı ve sevgiyle andığını, gazilere şükranlarını sunduğunu, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale Zaferi'nin her kademesindeki yiğitleri içtenlikle selamladığını da belirtti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com