18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümü

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin yıl dönümü
İçişleri Bakanı Efkan Ala:

ANKARA (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Vatanı, milleti ve inancı uğruna şehit olma arzusuyla ülkenin dört bir yanından gelerek Çanakkale'de toplanan vatan evlatları bütün imkansızlıklara rağmen verdikleri zorlu mücadele ile işgal kuvvetlerine geçit vermemiş ve bu eşsiz mücadele 'Çanakkale Geçilmez' sözü ile tarihe nakşedilmiştir" dedi.

Ala, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, tarih boyunca, istiklal ve bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmeyen ve gerektiğinde bu uğurda büyük mücadeleler veren milletin, canından üstün saydığı kutsal vatan topraklarını her türlü saldırıya karşı binlerce şehit verme ve gazi olma pahasına korumasını bildiğini, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren diğer milletlere de ilham kaynağı oldmuştur" açıklamasında bulundu. 

Ala, Çanakkale Savaşı'nın vatan ve istiklal aşkıyla verilen bu mücadelenin en müstesna ve destansı örneklerinden birisi olduğunu belirterek, "Vatanı, milleti ve inancı uğruna şehit olma arzusuyla ülkenin dört bir yanından gelerek Çanakkale'de toplanan vatan evlatları bütün imkansızlıklara rağmen verdikleri zorlu mücadele ile işgal kuvvetlerine geçit vermemiş ve bu eşsiz mücadele 'Çanakkale Geçilmez' sözü ile tarihe nakşedilmiştir" ifadelerine yer verdi.

Tarihe altın harflerle yazılan bu kahramanlık destanının asıl sahiplerinin hiç şüphe yok ki aziz şehitler ve kahraman gaziler olduğunu belirten Ala, mesajında şunları kaydetti:

"Yediden yetmişe tek bir yürek ve tek bir vücut olan ecdadımızın bize armağan ettiği bu şanlı zaferi her yıl yeniden idrak ederek anmak, büyük feragat ve kahramanlıkları ile gelecek nesillere eşsiz bir manevi miras bırakan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha yâd etmek hepimizin görevidir.

Aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan dul ve yetimleri ile harp ve vazife malulü gazilerimize sahip çıkmak, onların ihtiyaçlarını karşılamak asli vazifemizdir. İçişleri Bakanlığı olarak bu konuda üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin Yıldönümü vesilesiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum."
 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com