18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. Yıl Dönümü

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 99. Yıl Dönümü
Başbakan Erdoğan : (2)

ÇANAKKALE (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 99 yıl önce bugün donanmalar, zırhlı gemiler, torpidolar, toplar, mitralyözler hatta uçakların, milletin imanlı evlatlarının kahramanlığı karşısında silinip gittiğini belirterek, "O modern silahların teslim alamadığı Türkiye'yi hiçbir fitne girişimi, ahlaksız saldırı, namert taarruz da teslim alamayacaktır. Türkiye üzerine hesapları olanlar bilsin ki, Çanakkale, 99 yıl önce geçilmemiştir, bugün de yarın da geçilemeyecektir. Milletimizin imanı ve kardeşliği, Çanakkale ruhunun çiğnenmesine asla müsaade etmeyecektir" dedi.

Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. Yıl Dönümü nedeniyle Kordonboyu'nda düzenlenen resmi törende yaptığı konuşmada, Çanakkale'de şehit olanların tek vatan, tek millet ve tek devlet için canlarını ortaya koyduğunu söyledi.

Kendilerine düşenin "Bu emanete sahip çıkmak, ortak değerler altında bir ve beraber olmak" olduğunu dile getiren Erdoğan, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yıl dönümünde Türkiye'nin büyük savaşların, mücadelenin, fedakarlıkların ve zaferlerin üzerine kurulmuş bir devlet olduğunu ifade etti.

Erdoğan, "Türkiye, dünyanın en güçlü, donanımlı orduları karşısında göğsündeki imanı ortaya koymuş, o iman ve kahramanlıkla destanlar yazmış bir büyük devlettir. İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür, imansız olan paslı yürek, sinede yüktür" diyerek, tarih boyunca Türkiye'yi esir almaya, ülkenin istiklalini bozmaya çalışan her devletin çok açık bir yenilgi ve hezimetle geldiği gibi gittiğini aktardı.

Başbakan Erdoğan, "Türkiye, dışarıdan teslim alınamayacağı gibi, içeriden de ihanetlere boyun eğmeyecek, ihanetlere teslim olmayacak, her türlü ihanete gereken cevabı verecek ve ihanetleri ezecek güçte bir ülkedir. Milli güvenliğimize yönelik her saldırı, karşısında Türkiye'nin iman dolu göğsü gibi serhaddini bulacaktır. Çanakkale'nin aziz şehitlerinin torunları olarak istiklalimizden, istikbalimizden, özgürlüğümüzden hiçbir şekilde taviz vermeyiz ve vermeyeceğiz" dedi.

99 yıl önce bugün donanmalar, zırhlı gemiler, torpidolar, toplar, mitralyözler hatta uçakların milletin imanlı evlatlarının kahramanlığı karşısında silinip gittiğini ifade eden Erdoğan, "O modern silahların teslim alamadığı Türkiye'yi hiçbir fitne girişimi, ahlaksız saldırı, namert taarruz da teslim alamayacaktır. Türkiye üzerine hesapları olanlar bilsin ki, Çanakkale 99 yıl önce geçilmemiştir, bugün de yarın da geçilemeyecektir. Milletimizin imanı ve kardeşliği, Çanakkale ruhunun çiğnenmesine asla müsaade etmeyecektir" diye konuştu.

Erdoğan, Çanakkale şehitleriyle gurur duyduklarını, böyle kahraman bir neslin ahfadı olmanın iftiharını yaşadıklarını kaydederek, 77 milyonun buradaki manzarayı görmesini, şehitlikleri ziyaret etmesini, buradaki manzarayı özümsemesini yürekten arzuladıklarını vurguladı.

12 yıl önce yılda 200-250 bin öğrenci veya vatandaşın buraları ziyaret ettiğini, bugün 2-2,5 milyon öğrenci ve turistin şehitlikleri ziyaret eder hale geldiğini dile getiren Erdoğan, Çanakkale şehitlikleriyle ilgilenmenin, onları ortaya çıkarmanın, onları hak ettiği güzelliğe kavuşturmanın kendilerine nasip olduğunu aktardı.

Erdoğan, Çanakkale Zaferi'ni anlamak ve anlatmak için bu çevrede çok önemli yatırımlar yaptıklarını, şehitlikleri bulup düzenlediklerini, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ni inşa ettiklerini bildirerek, ömürlerinin vefa ettiği sürece hem şehitlikler hem de şehitlerin mirası Türkiye için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Başbakan Erdoğan, "Çanakkale şehitlerimizi, onlarla birlikte tüm aziz şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere rahmetle, minnetle yad ediyorum. Çanakkale Deniz Zaferimizin 99. yıl dönümünün hayırlı olmasını diliyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

- Notlar

Çanakkale Valiliği önünde düzenlenen törene, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da katıldı.

Törenin yapıldığı alana bakan Valilik binasına ve diğer binalara Türk bayrağı ve Atatürk posteri asıldığı görüldü.

Tören öncesi mehteran konseri verildi. Konserin ardından Vali Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Türk bayrağına üzerine "Çanakkale Geçilmez" yazan madalya takıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. 

Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mesajları okundu.

Başbakan Erdoğan, konuşma yapmadan önce elinde Türk bayrağı ile yanına gelen bir çocuğu sevdi. 

Erdoğan'ın konuşması sırasında vatandaşlar tarafından sık sık "Büyük Usta" ve "Mücahit Erdoğan" diye sloganlar attı. Başbakan Erdoğan'a konuşması sonrasında şehit ve gazi yakınları çeşitli hediyeler verdi.

Tören, halk oyunu gösterileri, şiirlerin okunması ve tören geçişinin ardından sona erdi.

Daha sonra Başbakan Erdoğan ile beraberindekiler, yürüyerek Çanakkale Valiliği'ne geçti.

(Son)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com