18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. Yıl Dönümü

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 99. Yıl Dönümü
Başbakan Erdoğan:

ÇANAKKALE (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Çanakkale geçilmez', 'Ya istiklal ya ölüm' diyerek gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizin destanı, nesilden nesile ebediyete kadar devam edecektir. Milletimizin bugün de aynı ruhla, ayn heyecanla, aynı aşkla, Çanakkale'de zirveye ulaşmış olan bağımsızlık ruhuna sahip çıkacağından emin olun'' ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. Yıl Dönümü kapsamındaki törenler için, Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'ne helikopterle geldi. 

Şehitler Abidesi önündeki tören mangasını selamlayan Erdoğan, daha sonra tören alanına geçti. Burada Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, anıta çelenk sundu. Saygı duruşu ve atışının ardından, İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekildi.

Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özel, daha sonra şehitlik defterini imzaladı.

Erdoğan, şehitlik defterine şunları yazdı:

''Aziz şehitlerimiz; bundan tam 99 yıl önce Çanakkale'de bu topraklarda yazdığınız muhteşem kahramanlık destanını anmak, kanınızın son damlasına kadar verdiğiniz mücadeleyi hatırlamak, sizlere olan minnet duygularımızı ifade etmek, bir kez daha dualarımızı sizlere göndermek için huzurunuzdayız. Sizler düşman vatanımıza karşı hücuma geçince, milletimizin istikbali tehlikeye düşünce hiçbir tereddüde kapılmadan buraya Çanakkale'ye koştunuz. Tarihte eşine ender rastlanan bir azimle, kararlılıkla, fedakarlıkla sadece bir savaşı kazanmadınız, bağımsızlığımızın sembolü olan ay yıldızlı bayrağımızın semalarda ilelebet dalgalanmasını sağladınız. Bizler de bugün, sizden devraldığımız bu emanete en güçlü şekilde sahip çıkmak, milletimizi dünyada hakkı olan yere getirmek, istikbalimizi korumak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

'Çanakkale geçilmez', 'Ya istiklal ya ölüm' diyerek gözlerini kırpmadan canlarını feda eden siz şehitlerimizin destanı, nesilden nesile ebediyete kadar devam edecektir. Milletimizin bugün de aynı ruhla, ayn heyecanla, aynı aşkla, Çanakkale'de zirveye ulaşmış olan bağımsızlık ruhuna sahip çıkacağından emin olun. Ruhunuz şad olsun. Allah razı olsun. Mekanınız cennet olsun. Milletimizin adına sizlere bir kez daha şükranlarımızı sunuyor; bu topraklar için toprağa düşmüş tüm şehitlerimize minnettarlığımızı ifade ediyorum."

- Orgeneral Necdet Özel

Orgeneral Özel ise şehitlik defterine şunları kaydetti:

''Vatanımızın kahraman evlatları aziz şehitlerimiz; dünyanın en kanlı savaşlarından birine sahne olan bu topraklarda, tüm yokluk ve zorluklara rağmen, tarihin zafer sayfalarını süsleyen eşsiz mücadelelerde ortaya koyduğunuz kahramanlıklarla adeta bir diriliş destanı yazdınız. Hayatınız pahasına kazandığınız bu zafer, milletçe yeniden doğuşumuzun gerçekleştiği bir onur mücadelesi olmakla kalmamış, dünya tarihi için de bir dönüm noktası olmuştur.

Emin olunuz ki, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak bizler; hayatlarınız pahasına oluşturduğunuz ve koruduğunuz, kutsal vatanımız ve istiklalimiz ile şerefle taşıdığımız ay yıldızlı şanlı al bayrağımızı sizlerden kutsal bir emanet olarak kabul ediyor, emanetinize asla leke getirmeyeceğimize manevi huzurunuzda söz veriyoruz. Aziz hatıralarınızı şükran ve minnet duyguları içerisinde yad ediyor, huzurunuzda saygıyla eğiliyorum. Ruhunuz şad olsun.''

Çanakkale Boğazı'ndan, savaş gemileri, askeri helikopterler ve uçakların tören geçişi ile Solotürk'ün gösterisini de izleyen Erdoğan, Özel ve törene katılanlar, daha sonra şehitliği ziyaret etti. Şehitlikte, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, şehitler için okunan hatimlerin duasını yaptırdı. Daha sonra Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, şehit mezarlarına karanfil bıraktı. 

- Törene bakanlar Kılıç ve Yılmaz da katıldı

Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin ile çok sayıda kurum ve kuruluşun temsilcisi de katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com