18. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri

18. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri
Bu yıl 18'incisi verilecek ödüllerin adayları açıklandı

İSTANBUL (AA) - 18. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin adayları açıklandı. 

Rahmi Koç Müzesi Erdoğan Gönül Galerisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen, Türk tiyatrosunun çok parlak bir dönem yaşadığını belirtti.

Etkinlikte çeşitli değişiklikler yapıldığına işaret eden Dormen, bu kapsamda 70 kişilik salon sınırlamasının kaldırıldığını dile getirdi. 

"70 kişinin altındaki tiyatrolarda inanılmaz oyunlar oynanıyor. Bir takım yeni yazarlar, yeni yönetmenler, yeni oyunlar..." diyen Dormen, Şehir ve Devlet tiyatrolarının başarılı prodüksiyonlarına da değindi. 

Türk tiyatrosunun, yazar dolu olduğunu ve tiyatro adına çok iyi bir devir yaşandığını vurgulayan Dormen, "Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü"ne Münir Özkul'un, "Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü"ne Ahmet Sami Özbudak'ın, "Yapı Kredi Özel Ödülü"ne ise Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu'nun layık görüldüğünü açıkladı. 

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa ise söz konusu etkinliği 18 yıldır emek ve özveriyle gerçekleştirdiklerini ifade etti. 

Önceki sezonlara kıyasla, her kategorideki aday sayısını 3'ten 5'e çıkardıklarını kaydeden Başağa, "Sayısı her geçen yıl daha da artan oyunlar ve bu oyunların, birbirinden başarılı olması, bizleri sadece kazananları belirlerken yapılan oylamada değil, aday belirlerken de çok zorlamaktadır" dedi. 

 

- Adayları, Tijen Par açıkladı

 

Haliç Kongre Merkezi'nde 28 Nisan'da yapılacak törenle sahiplerini bulacak ödüllerin adayları, Jüri Başkanı Tijen Par tarafından açıklandı. 

18. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin adayları şöyle:

 

Yılın En Başarılı Yönetmeni:

Ümit Aydoğdu - Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı (Tiyatro Adam)

Serdar Biliş - Savaş (Tiyatro Pürtelaş)

Yeşim Özsoy Gülan - İz (Galata Perform)

Oğuz Utku Güneş - Örümcek Kadının Öpücüğü (Tiyatro Hal) 

Işıl Kasapoğlu - Hamlet (İstanbul Devlet Tiyatrosu)

 

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu:

Tülay Günal - Yaşamaya Dair (Dostlar Tiyatrosu)

Melike Güner - Tavşan Deliği (Tiyatro Yanetki)

Özge Özder - Müziksiz Evin Konukları (Tiyatro Kare)

Tilbe Saran - Savaş (Tiyatro Pürtelaş)

Zerrin Tekindor - Kim Korkar Hain Kurttan (Oyun Atölyesi)

 

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu:

Enis Arıkan - Garaj (Craft Tiyatro)

Gökhan Azlağ - Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı (Tiyatro Adam)

Tardu Flordun - Kim Korkar Hain Kurttan (Oyun Atölyesi) 

Göktay Tosun - Örümcek Kadının Öpücüğü (Tiyatro Hal)

Bülent Emin Yarar - Hamlet (İstanbul Devlet Tiyatrosu)

 

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu:

Sevil Akı - Öğüt (Ekip Tiyatrosu)

Ceren Demirel - İz (Galata Perform)

Zeynep Erkekli - Cimri (İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Defne Halman - Katil Joe (Tiyatro İn)

Deniz Uğur - Huysuz (Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu)

 

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu:

Kerem Atabeyoğlu - Öğüt (Ekip Tiyatrosu)

Berkay Ateş - Yirmi Beş (Tiyatro D22)

Mehmet Birkiye - Katil Joe (Tiyatro İn)

Gün Koper - Yolcu (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları)

Taner Ölmez - Katil Joe (Tiyatro İn)

 

Yılın En Başarılı Prodüksiyonu:

Galata Perform (İz)

Oyun Atölyesi (Kim Korkar Hain Kurttan)

Tiyatro Adam (Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı)

Tiyatro Kare (Müziksiz Evin Konukları)

Tiyatro Pürtelaş (Savaş)

 

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Adayları:

Yüksel Aymaz - Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı (Tiyatro Adam)

İsmail Sağır - Öldün Duydun mu? (Altıdan Sonra Tiyatro)

Cem Yılmazer - Hamlet (İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Cem Yılmazer - Katil Joe (Tiyatro İn)

Cem Yılmazer - Savaş (Tiyatro Pürtelaş)

 

Yılın En Başarılı Sahne Müziği Adayları:

Çağrı Beklen - Üç Kız Kardeş (İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Tolga Çebi - Nehir (Oyun Atölyesi)

Oktay Köseoğlu - Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı (Tiyatro Adam) 

O. Enes Kuzu - Kim Korkar Hain Kurttan (Oyun Atölyesi)

Bora Öztoprak - Nafile Dünya (Duru Tiyatro)

 

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı:

Barış Dinçel - Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı (Tiyatro Adam)

Nihal Kaplangı - Kösem Sultan (İBB Şehir Tiyatroları)

Tomris Kuzu - Huysuz (Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu)

Serpil Tezcan - Müziksiz Evin Konukları (Tiyatro Kare)

Şirin Dağtekin Yenen - Üç Kız Kardeş (İstanbul Devlet Tiyatrosu)

 

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı:

Barış Dinçel - Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı (Tiyatro Adam)

Hakan Dündar - Hamlet (İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Gamze Kuş - Savaş (Tiyatro Pürtelaş)

Başak Özdoğan - İz (Galata Perform)

Cem Yılmazer - Katil Joe (Tiyatro İn)

 

Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı:

Güven Murat Akpınar - Garaj (Craft Tiyatro)

Halil İbrahim Irklı - Bu Sonu Mutlu Biten Hikayelerden Biri Değil (Tiyatron)

Edip Tepeli - Küskün Müzikal (Emek Sahnesi)

Selim Tezin - Müziksiz Evin Konukları (Tiyatro Kare)

Ecem Uzun - Savaş (Tiyatro Pürtelaş)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
  • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
  • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
  • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
  • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
  • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
  • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
  • Çok Okunanlar
      Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
      Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
      E-Posta: info@sansursuzhaber.com