19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e “Gazi' ünvanının verildiği gün olan 19 Eylül Gazileri Anma Günü Kütahya'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e “Gazi' ünvanının verildiği gün olan 19 Eylül Gazileri Anma Günü Kütahya'da düzenlenen törenlerle kutlandı.
Gaziler Günü Anma Programı Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'yi makamında ziyaret ile başladı. Vali Kenan Çiftçi'ye üzerinde Gaziler Gününün 90. yıl arması bulunan çini karo hediye eden Muharip Gaziler Derneği Başkanı Salih Şen'e Vali Çiftçi teşekkür etti. Ziyaretin ardından program Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ve çelenk sunumunun ardından Gaziler adına Muharip Gaziler Derneği Başkanı Salih Şen bir konuşma yaptı. Günün anlam ve önemine değinen Şen konuşmasında şunları söyledi; “Muharip ve malul gazi arkadaşlarım sizler şehitlerimizin yaşayan canlı temsilcilerisiniz. 19 Eylül tarihinin içinde anılar ve tarih vardır. Bugün emperyalist milletlere karşı verilen amansız bir mücadelenin sonucu kazanılan, büyük vatanın mimarı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazilik ve Mareşallik ünvanının verildiği mutlu ve coşkulu günün 90 yıldönümüdür. Gazilik ünvanı Türk milletinin yiğitlik nişanıdır. 19 Eylül, İstiklal, Kore, Kıbrıs Gazilerinin şeref günüdür. Bugün, Türkiye Cumhuriyetinin üniter yapısını, rejimini ve toprak yapısını tehdit eden vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden Güneydoğu malul gazilerimizin de şeref günüdür. Vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir şey olamaz. Yüce Türk milleti şehidine ve gazisine olan sevgisi eksik etmemiştir. Çünkü bu kavram namus ve şeref ifade etmektedir. Dün olduğu gibi bugün de Aziz vatanımızın birliği ve bütünlüğüne ve ulusal değerlere karşı oluşabilecek saldırılara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız” dedi. Muharip Gaziler Derneği Başkanı Salih Şen, “Şehit ve Gaziler vurulunca değil unutulunca ölür” ifadelerini de sözlerine ekledi.
Törende konuşan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi de dernek başkanı Şen'in sözlerine atıfta bulunarak, “Biz hiçbir zaman şehit ve gazilerimizi unutmayız, unutmayacağız. Biz onları her daim minnetle anarız” dedi. Vali Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü; “Bizler biliyoruz ki vatan savunmasında görev alan tüm arkadaşlarımız göreve giderken arkalarına bakarlar, arkalarında Türk bayrağı var, vatan var, millet var, namus var, dostları, arkadaşları, ahbapları, kardeşleri var. İşte onları korumak, kollamak adına canını feda ederek canını ortaya koyarak o mücadeleye giderler. Şehitlerimizin yeri ayrı, Gazilerimizin de yeri ayrıdır. Kimisi gözünü, kimisi kolunu feda etmiş, kimi bacağını vermiş. Niye? Bayrak için, vatan için, millet için. Bunu en iyi bilen de Kütahyalılar. Hem gazileri var, hem şehitleri var, hem de yıllar boyudur bunu zaten biliyorlar. Kısa bir süre önce büyük taarruzumuzu kutladık. Bakın orada binlerce şehidimiz var” diye konuştu.
Vali Kenen Çiftçi sözlerini şöyle tamamladı, “Bizler için gazi olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. sizin bütün sıkıntılarınıza, dertlerinize yardımcı olmak için bizler hep hazırız ve varız. Bunu böyle biliniz” dedi.
Gaziler günü için düzenlenen program Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Bando ekibi gösteri sundu. Yapılan sunumun ardından protokol tarafından Muharip Gaziler ve Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ziyaret edildi.
Vali Vekili Haluk İmge, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu Belediye Başkan Vekili Nejat Özturan ve İl jandarma Komutanı Bektaş Arslan tarafından gerçekleştirilen ziyarette, Muharip Gaziler ve Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Dernek Üyeleri de hazır bulundu. Ziyaret sırasında konuşan Muharip gaziler derneği başkanı Salih Şen , 'Bugün bu ülke için canlarını vermeye hazır olan gazilerimizi gönüllerimizde yaşatacağımız bir gün. Gerçi bizler her zaman gazilerimize şükran ve minnet duymalıyız. Çünkü onlar bu ülke için gazi oldular. Gaziler Günü vesilesiyle tüm gazilerimizin gününü kutlarken, halkımızın gazilerimize her zaman sahip çıkacağına inanıyoruz' dedi.
Gün nedeniyle derneğe yeni katılan 12 Kıbrıs gazisine madalya takılarak plaketleri verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com