19 Mayıs Coşkusu

19 Mayıs Coşkusu
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Kütahya ve ilçelerinde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
-KÜTAHYA'DA ''ATATÜRK'Ü ANMA HALK YÜRÜYÜŞÜ'' VE KUTLAMA ETKİNLİĞİ YAPILDI-
 Kütahya'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla ''Atatürk'ü Anma Halk Yürüyüşü'' ve kutlama etkinliği yapıldı. 
Vali Kenan Çiftçi, Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Çınar, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Nuh Kalkan, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Sadık Ölçen ile öğrenciler ve vatandaşlardan oluşan grup, ''Sevgi Yolu'' diye bilinen Cumhuriyet Caddesi'nde, Akdemirler İş Hanı önünden yürüyüşe geçti. 
Gruptan bazılarının büyük Türk bayrakları taşıdığı ve vatandaşlara karanfiller dağıtılan yürüyüş, Zafer Meydanı'ndaki Valilik binası önünde sona erdi. 
Ölçen, buradaki etkinlikte yaptığı konuşmada, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın ilk kez halkın katılımıyla şehir meydanlarında kutlandığını ve önceki yıllara göre daha coşkulu geçtiğini söyledi. 
Daha sonra, halk oyunu ekiplerince gösteriler sunularak, Çiftçi tarafından bu yıl ulusal spor yarışmalarında dereceye giren sporculara çeşitli hediyeler verildi. 
Etkinlik sırasında CHP İl Teşkilatı üyelerince meydandaki Atatürk Anıtı'nın kaidesine Türk bayrakları ve karanfiller bırakıldı. 
 
-KÜTAHYA'DA ÇELENK TÖRENİ, KOŞU, MOTOSİKLET VE BİSİKLETLERLE ŞEHİR TURU ETKİNLİKLERİ YAPILDI -
 Kütahya'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında çelenk sunma töreni, koşu, motosiklet ve bisikletlerle şehir turu etkinlikleri yapıldı. 
Kentte kutlamalar, Zafer Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Sadık Ölçen tarafından çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı. 
Daha sonra, öğrencilerin katılımıyla Atatürk Bulvarı'ndaki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Zafer Meydanı'ndaki Valilik binası arasında koşu etkinliği düzenlendi. 
Zafer Meydanı önünden başlayıp çeşitli güzergahların takip edilmesiyle devam eden motosiklet ve bisikletle şehir turu etkinliği, başlangıç noktasında tamamlandı. Tura, Vali Kenan Çiftçi de motosikletle katıldı. 
Çiftçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm halkın bayramını kutlayarak, bu yıl farklı bir etkinlikler zinciri yaptıklarını bildirdi. 
Bu tür bayramların halkla beraber kutlanması için bütün etkinlikleri deneyeceklerini belirten Çiftçi, ''Halkımızın arzu ettiği şeyleri yerine getirmeye çalışıyoruz'' dedi. 
 
-HİSARCIK CUMHURİYET MEYDANI'NDA TÖREN- 
Hisarcık'ta, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda tören yapıldı. 
Atatürk Anıtı'na Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü çelenginin sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. 
İmam Hatip Lisesi Müdürü Uğur Azak, törende, 19 Mayıs 1919'un, Türk milletinin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk rehberliğinde tarih sahnesinde bir kez daha şaha kalkışının başlangıcı olduğunu bildirdi. 
Bu tarihle Türk milletinin makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarının ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırdığını ifade eden Azak, şöyle konuştu: 
''Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919'da bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongrelerle Kurtuluş Savaşı'nı, ona inanan milletiyle sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni dolayısıyla de bu günü gençlerimize armağan etmiştir. Gençlerimiz, milletimizin geleceği, yarınlarımızın teminatıdır. Onların yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmesi elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Gençlerimizin de çok çalışıp görevlerin en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur.'' 
Tören, öğrencilerin şiirler okuması, Halk Eğitim Merkezi ekibinin halk oyunları gösterisi ve müzik eşliğinde sunulan yöresel oyunlarla sona erdi. 
 
 -PAZARLAR CUMHURİYET MEYDANI'NDA TÖREN YAPILDI- 
 Pazarlar'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda tören yapıldı. 
Tören, meydanda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 
Çok Programlı Lise tarih öğretmeni İsmail Akgül'ün konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okunup, müzik eşliğinde halk oyunu gösterileri sunuldu. 
Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen sosyal ve sportif yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri, Kaymakam İshak Çınar, Garnizon Komutanı Jandarma Başçavuş Cengiz Kuzu ve Belediye Başkanı Ahmet Torun tarafından verildi. 
Törene, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı. 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com