19 Mayıs çoşkuyla kutlandı

19 Mayıs çoşkuyla kutlandı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Eskişehir, ,Afyonkarahisar ve Uşak'ta törenlerle kutlandı.

-ESKİŞEHİR-
 Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, devleti, cumhuriyeti ve ulusu sonsuza kadar yaşatmak ve çağdaş bir uygarlık düzeyine ulaştırmak için el birliğiyle çalışılması gerektiğini bildirdi.
Vali Kılıçlar, ''19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk'ün gençliğe armağanı olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 90'ıncı yılını coşkuyla ve gururla kutladıklarını kaydetti.
19 Mayıs'ın, bütün dünyanın ezilen uluslarına esin kaynağı Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün olduğunu ifade eden Kılıçlar, şunları belirtti:
''19 Mayıs, Türk milletinin, en menfi şartlar altında dahi çıkış yolunu bulabildiğinin en güzel örneğidir Türk milleti böylelikle atalarının emaneti olan kutsal vatanını korurken, milli egemenliğe dayanan, modern bir devleti, genç Türkiye Cumhuriyeti'ni kurma başarısını göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının, Türk ve dünya tarihi açısından 20. yüzyılın en önemli olaylarından birisidir. Türkiye, Atatürk'ün çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak hedefini yakalama yolunda, bugüne kadar önemli mesafeler kat etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, kaynağını Türk ulusunun egemenliğinden, dayanağını ve gücünü ise Atatürk ilke ve devrimlerinden almaktadır. Devletimizi, cumhuriyetimizi ve ulusumuzu sonsuza kadar yaşatmak ve çağdaş bir uygarlık düzeyine ulaştırmak için el birliğiyle çalışmalıyız.''
Kılıçlar, insanları sevmeyi, barışı, kardeşliği önemseyip, şiddet içeren anlayışın değil, hoşgörüye dayanan yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti:
''Bunun için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir. Gençler, ulusumuzun umudu, aydınlık Türkiye'nin güvencesidir. Yakın gelecekte önemli görevler üstlenecek, ülkemizi daha ileri götürecek, Atatürk ilkelerine sahip çıkmayı sürdüreceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, gazilerimizi de minnet ve saygıyla anıyor, gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum.''

-AFYONKARAHİSAR-
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Afyonkarahisar'da da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı öğrencilerin hazırladığı çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Atatürk Stadyumu'nda, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde ilköğretim ve lise öğrencilerinin hazırladığı gösteriler gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan 19 Mayıs töreni İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım'ın konuşmasıyla devam etti. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsuna ayak bastığı gün olduğunu hatırlatan Milli Eğitim Müdürü Yıldırım, '19 Mayıs'ın Atatürk'ün kendi ifadesi ile doğumu günü ve aynı zamanda ulusal bayram günü olduğunu söylemişti' dedi. Yıldırım'ın konuşmasının ardından 19 Mayıs etkinlikleri öncesinde düzenlenen resim, kompozisyon, şiir ve spor dallarında birinci, ikinci ve üçüncü olanlara ödülleri Vali Haluk İmga ve protokol heyeti tarafından verildi. Tören geçidi ile devam eden 19 Mayıs kutlamaları öğrencilerin yaptığı gösterilerle sürdü. Program sonunda kız öğrencilerin kolbastı şovu ile tören sona erdi. Vali İmga, 19 Mayıs programını hazırlayan Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım ve öğretmenleri tebrik etti.

 -UŞAK-
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 90. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Uşak'ta da coşkuyla kutlandı.
Törenler, sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşu ve Türk bayrağının göndere çekilmesiyle başladı. Bir Eylül Stadyumu'nda yapılan tören ise Uşak Valisi Kayhan Kavas, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, ve İl Garnizon Komutanı Kıdemli Albay M. Ruhi Candan'ın halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Törene ayrıca, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman ile daire amirleri ve vatandaşlar katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün, törende yaptığı konuşmada, Atatürk gençliğinin 21 yüzyılda Ata'sının çizdiği yolda ilerlemekten vazgeçmeyeceğini, çağdaş uygarlık yolunda kararlılıkla yürüyeceğini söyledi.
Konuşmaların ardından törenler resmi geçitle devam ederken, lise öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler büyük ilgi gördü.
Yaklaşık iki saat süren tören Uşak Valisi Kayhan Kavas'ın görev alan öğretmen ve öğrencileri tebrik etmesiyle olaysız bir şekilde sona erdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com