19 Mayıs genelgesine iptal başvurusu

19 Mayıs genelgesine iptal başvurusu
19 Mayıs kutlamaları coşkusu hakkının bir Türk genci olarak elinden alındığını savunan Alper Ayhan, 19 Mayıs genelgesine iptal başvurusunda bulundu.

19 Mayıs kutlamaları coşkusu hakkının bir Türk genci olarak elinden alındığını savunan Alper Ayhan, şunları söyledi:"19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti temellerinin ilk adımlarının atıldığı tarihtir. Konya'da 25 yaşındaki bilgisayar programcısı Alper Ayhan, avukatı Ahmet Gürol Şağban aracılığıyla, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının başkent dışında sadece okullar ve öğrenciler ile kutlanmasını, stadyumlar ve meydanlarda kutlanmasını yasaklayan genelgesinin yürütmenin durdurulması ve iptalı için Danıştay'a dava açtı.

HAKLARIM ELİMDEN ALINIYOR
19 Mayıs kutlamaları coşkusu hakkının bir Türk genci olarak elinden alındığını savunan Alper Ayhan, şunları söyledi:"19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti temellerinin ilk adımlarının atıldığı tarihtir. 19 Mayıs'ın cumuhuriyet tarihimizdeki önemini hala unutmayan gençlerden biriyim. O yüzden 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı benimde kutlamaya ve bu coşkuyu yaşamaya hakkım var. Hem cumhuriyetin kendisine emanet edilmiş gençlerden biri olarak, hem de yasal olarak böyle bir hakkım var. Dolayısıyla ben ve tüm Türk gençliğinin bu haklarımızın elinden alındığın düşünüyorum."

BAYRAMLAR OKULLARA HAPSEDİLEMEZ
Milli bayramların kutlanılmasının okullara hapsedilmemesi gerektiğini ifade eden Alper Ayhan, "Milli bayramlar, okullara hapsedilecek günler değildir. Halktan kopuk olarak kutlanılmamalı. Lisede ben de o coşkuyu yaşadım ve o coşkuyla yüzlerimiz güldü. Hala da yaşamak istiyorum."dedi.

GENELGE KANUN VE YÖNETMELİKLERE AYKIRI
Avukat Ahmet Güral Şağban, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 11 Ocak 2012 tarihinde tüm il valiliklerine genelge gönderdiğini hatırlatarak, "817 sayılı Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı konulu genelge ile özetle Başkent Ankara dışındaki il ve ilçelerde, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana uygulana gelmiş 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama faaliyetlerinin bundan böyle uygulanmaması, günün anlam ve önemine uygun kutlamaların sadece okullarda ve öğrencilerin katılımı ile yapılması kararlaştırmıştır."dedi.

Genelgenin ardından müvekkili Alper Ayhan adına genelgenin öncelikle yürütmenin durdurulması ve iptalı için Danıştay 8'inci Dairesi'ne gönderilmek üzere dün Konya İdare Mahkemesi'ne müracaat ettiklerini söyledi.Genelgenin kanun ve yönetmeliklere tamanen aykırı olduğunu öne süren Şağban, "Biz bu dava ile bu genelgenin başta 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na, 2429 Sayılı Ulusal Bayramlar Ve Genel Tatil Günleri Hakkındaki Kanuna ve bu Kanuna göre çıkarılmış 01.10.1981 tarih ve 17475 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ulusal Ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine, 2595 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı ile Atatürk’ü Anma Ve Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlama Yönergesi hükümlerine açıkça ayrıkı olduğu kanettindeki bunları bildiren gerekçelerimizi, dilekçemize belirtip, davamızı açtık."diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com