''19 Mayıs, Türkiye'nin her yerinde kutlanacaktır''

''19 Mayıs, Türkiye'nin her yerinde kutlanacaktır''
CHP Genel Başkanı Yardımcısı Gürsel Tekin, Danıştay'ın 19 Mayıs genelgesinin yürütmesini durdurması kararını değerlendirirken, 19 Mayıs'ın Türkiye'nin her yerinde kutlanacağını belirtti.

Tekin, partisinin il kongresine katılmak üzere geldiği Sakarya'da, yaptığı açıklamada, Danıştay 10. Dairesi'nin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının Ankara dışındaki illerde sadece okullarda öğrencilerle kutlanmasını öngören genelgesinin yürütmesini durdurmasına ilişkin kararını değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in, Danıştay'ın kararının ardından yaptığı açıklamayı hatırlatan Tekin, ''Bugün Bakan 19 Mayıs ile ilgili kararı 'hukuk garabeti' olarak nitelendiriyor. Aslında onların aleyhine işleyen kararlar, garabet oluyor ama bize göre hukukun tamamında ciddi bir garabet yaşanıyor'' dedi.

19 Mayıs kutlamalarına ilişkin genelgeyi ''gereksiz'' olarak nitelendiren Tekin, şöyle devam etti:

''Şimdi 19 Mayıs ile ilgili lüzumsuz bir genelge çıkararak önemli bir milli bayramı kaldırıyorsunuz ve hukuka gidiyor, Danıştay karar veriyor. Danıştay'ın kararını da kabinedeki bir bakan 'hukuk garabeti' olarak değerlendiriyor. Ey Sayın Başbakan, bize 'hukuka ve yargıya müdahale etmeyin' diyordunuz. Danıştay'ın bu kararı yargı kararıdır, yargı kararına saygı duyacaksınız. Böyle bir anlayış olabilir mi, kabul edilebilir mi?''

Danıştay'ın aldığı kararı son derece doğru bulduğunu ileri süren Tekin, alınan karara her siyasinin destek vermesi gerektiğini aktardı. Tekin, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

''Ortada bir yargı kararı var. Yargı kararı olmamış olsa da CHP olarak biz toplumun bütün bayramlarına saygılıyız. Bu bayramları eğer engellemeye kalkışırlarsa CHP olarak Türkiye'nin her yerinde biz kutlayacağız. Herkesi 19 Mayıs günü Samsun'a bekliyoruz. Yargı kararı doğru bir karardır. Zaten niçin kaldırıldığı bir tartışma konusu. Yani keyfe keder bir bakanın özel kararına rağmen milli bayramlar ortadan kaldırılabilir mi? Böyle bir anlayış olabilir mi? Bir iktidarın bakanı, milli bayramlardan bu kadar rahatsız olabilir mi; 29 Ekim'den rahatsızsınız, 19 Mayıs'tan rahatsızsınız. Hukuk kararıdır ve hukuk kararına saygılı olacaksınız. 19 Mayıs Türkiye'nin her yerinde kutlanacaktır.'' (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com