19. Türkiye-Almanya Film Festivali başladı

19. Türkiye-Almanya Film Festivali başladı
Festivalde 49 film seyirciyle buluşacak

NÜRNBERG (AA) - Türkiye ve Almanya'dan çok sayıda sinema sanatçısının katıldığı 19. Türkiye-Almanya Film Festivali, Almanya'nın Nürnberg kentinde başladı.

Festivalde iki ülke sinemasından kısa metrajlı, belgesel ve uzun metrajlı filmler gösterilecek. Festivalde 49 filmi seyirciyle buluşacak, 71 sinema sanatçısı söyleşilere katılacak. 

Tafenhalle Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine, Bavyera Maliye Bakanı Markus Söder, Nürnberg Belediye Başkanı Ulrich Maly, Edgar Reitz, Mario Adorf, Hülya Koçyiğit, Reis Çelik ve FIPRESCI Genel Sekreteri Klaus Eder de katıldı. 

Açılış programında konuşan Nürnberg Belediye Başkanı Maly, de bu tür festivallerin iki ülke kültürünü birbirine daha da yaklaştırdığını ve kültürlerin tanıtılmasında önemli paya sahip olduğunu aktardı. Maly, ayrıca belediye olarak Nürnberg film festivaline ayrılan ödeneği 25 bin avro daha artırmayı düşündüklerini bildirdi. Maly'nin bu sözleri salondan büyük alkış aldı. 

Bakan Söder de kültür ve sinema arasında güçlü bağlar olduğunu, Türk ve Alman kültürünün karşılıklı etkileşimlerle daha iyi anlaşıldığına dikkati çekti. 

Söder, bakanlık olarak film festivaline 25 bin avro destek olacaklarını dile getirdi. 

Sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit de insanların vatan özlemini vatanlarından ayrıldıktan sonra daha iyi hissettiğine dikkati çekerek "Memlekette olmadığımızı hissettiğimiz zaman memlekete başka bir anlam yüklüyoruz. Bu konuyu Almanlar da iyi biliyorlar ancak şu bir gerçek ki biz Türkler çok iyi biliyoruz. Özellikle 50 yılı aşkın zamandır gurbetçilerimiz çok iyi biliyorlar" dedi.

Sanatın birleştirici gücünün insanların birbirini tanımasına katkı sağladığını dile getiren Koçyiğit, sinema filmlerinin insanların duygularını en gerçekçi şekilde tanıttığını sözlerine ekledi. 

Koçyiğit, konuşmasının ardından yönetmen Edgar Reitz'a yaşam boyu başarı ödülünü takdim etti.

Konuşmaların ardından açılış filmi "Der letzte Mensch" (Son İnsan), başrol oyuncuları Mario Adorf ve Katharina Derr ve yapımcı Annita Elsani tarafından davetlilere takdim edildi.

Öte yandan törende geçen yıl eylül ayında hayatını kaybeden Tuncel Kurtiz anısına bir film seçkisi izletildi. Ödül töreni 22 Mart'ta gerçekleştirilecek ve Fatma Girik ve Halil Ergün'ün de katılacağı festival, 77 farklı etkinlikle devam edecek. 

Türkiye-Almanya Film Festivali, 1995 yılında Nürnberg Belediyesinin kültür teşvik ödülünü aldı. 2006 yılında da Uluslararası Ankara Film Festivali'nin kitle iletişim ödülüne layık görüldü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com